Psi wzrok

Zdarza się, że nasz czworonóg walnie w szybę albo siatkę ogrodzeniową podczas spaceru. Pomyślicie: ale z niego straszna gapa! Otóż nie! Za taką ocenę odległości odpowiadają jego oczy, które są nieco inne niż nasze.

Źródło: Shutterstock

Pies widzi inaczej niż my, głównie dlatego, że jego oczy posiadają inny rozstaw. Szeroko rozstawione oczy psa umożliwiają mu lepsze boczne pole widzenia, ale zdecydowanie gorsze obuoczne. Stąd psy miewają trudności z oceną odległości.

To, w jaki sposób widzi nasz psiak zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od:

  • sygnału świetlnego docierającego do receptorów w oku,
  • przetwarzania tego sygnału w obrębie oka oraz w korze wzrokowej,
  • a także od sumy jego wszystkich doświadczeń i wiedzy o świecie.

Informacja z oka dociera do mózgu psa za pomocą nerwu wzrokowego i tak powstaje obraz.

Pieski zawsze rodzą się ślepe, ich oczy otwierają się dopiero pomiędzy dziewiątym a czternastym dniem życia. Niezależnie od kształtu głowy psa, jego oczy zawsze osadzone są dosyć szeroko. Daje to możliwości dużego bocznego pola widzenia. Pod tym względem pies przewyższa człowieka, ponieważ jest w stanie dostrzec kątem oka najmniejszy nawet ruch. Jak wspominałam wcześniej, gorzej jest z polem widzenia obuocznego (czyli na wprost), czego wynikiem są częste problemy z oceną odległości. Psie oko jest mocniej spłaszczone niż ludzkie, jest też bardziej wrażliwe na ruch i światło. Ważną, godną uwagi i mocna rozbudowaną strukturą w oku psa jest błona zwana migotką lub też trzecią powieką. Mieści się ona pod powieką właściwą i pomaga w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, jakie dostają się do oczu z zewnątrz. Odpowiednią wilgotność oka zapewniają gruczoły łzowe. Wydzielina, którą produkują, odprowadzana jest z oka kanalikiem łzowym do jamy nosowej.

Najczęstsze zagrożenia

Jednym z czyhających na psie oczy zagrożeń jest zaćma. Choroba ta objawia się zmętnieniem soczewki, niedowidzeniem oraz stopniową utratą wzroku. Początki zaćmy można hamować kroplami do oczu, w bardziej zaawansowanym stadium należy przeprowadzić operację. Na ogół psy radzą sobie z tym schorzeniem doskonale posługując się węchem. Zaćmy nie należy mylić z tzw. zespołem niebieskiego oka. Przy tym schorzeniu soczewka psa wygląda na zmętniałą, jest jakby błękitna, ale to nie powoduje zaburzeń widzenia i nie jest powodem do niepokoju. Kolejne zagrożenia niebezpieczne dla psiego oka to różnego rodzaju keratopatie, czyli urazowe choroby psów z dużymi oczami. Na tego typu dolegliwości zapadają m. in. pekińczyki, shih-tzu i buldogi francuskie. Keratopatia to mikrourazy rogówki spowodowane pyłem, piaskiem i włosami wchodzącymi do oczu psa. Powoduje to stany zapalne, a nawet owrzodzenia, które mogą prowadzić do jej przebicia.

Musimy dbać o wzrok naszego pupila, raz na jakiś czas dobrze przyjrzyjmy się jego spojrzeniu. Szczególną uwagę zwracajmy na pieski z dużymi oczami oraz na rasy długowłose, a także te w podeszłym wieku. Odpowiednia dieta i higiena (także higiena sierści) z pewnością pomogą w zapobieganiu chorób oczu naszego czworonoga.

 

ŹRÓDŁO: Juliette Cunliffe, The Encyclopedia of Dog Breeds, Parragon Books Ltd, 2005;
Materiały dydaktyczne Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt, Międzyborów 2012.