Psi słuch

Uszy psa mają różne kształty, są długie, krótkie, zwisające, sterczące czy szpiczaste. Jedno jest pewne: psy słyszą lepiej niż my. Niektóre niesłyszalne dla nas dźwięki to dla psa po prostu dobrze usłyszana rutyna.

Źródło: Shutterstock

Psie uszy są bardzo wrażliwe na dźwięki. Musimy wiedzieć, że nasz pupil słyszy dźwięki z odległości czterokrotnie większej niż my. Najdrobniejszy nawet szmer czasem dla psa może być już doskonałym powodem do rabanu! On chce dobrze. Informuje Cię, że coś usłyszał. Fenomenem psa jest szybkość lokalizacji dźwięku. Może to nastąpić już nawet po jednej sześćsetnej sekundy!

Dźwięk zostaje wychwycony przez małżowinę uszną. Następnie przez kanał uszny zostaje skierowany do błony bębenkowej, której drgania wprawiają w ruch anatomiczne struktury ucha środkowego, które są odpowiedzialne za wzmocnienie wychwyconego przez błonę bębenkową dźwięku i przekazaniu go dalej do ucha wewnętrznego. Dopiero w uchu wewnętrznym dźwięk zostaje przetworzony na impulsy nerwowe, a te z kolei trafiają do mózgu. W ten sposób właśnie słyszy pies. Chcąc czy też nie, sam dźwięk musi pokonać pewną drogę, by zostać usłyszanym.

Różny kształt i wielkość uszu psa mają ogromne znaczenie w słyszalności i tropieniu. Zwisające, ciężkie i długie uszy psów tropiących mają dodatkową funkcję. Wlekące się po ziemi uszy prócz zbierania sygnałów dźwiękowych, zbierają jeszcze informacje zapachowe, co zdecydowanie ułatwia złapanie właściwego tropu.

Tak więc kształt i wielkość uszu to nie tylko ozdoba. Ruchliwe psie małżowiny uszne ułatwiają wychwytywanie dźwięków i również wymagają higieny. Koniecznie sprawdzajmy stan uszu pupila i czyśćmy je co jakiś czas specjalnymi preparatami. Uszy są także narażone na różnego rodzaju grzybice i świerzb. Warto na to zwracać uwagę. Szczególnie po kąpieli czy deszczowym spacerze należy dokładnie je osuszyć. To pozwoli uniknąć wielu infekcji, a nasz psiak będzie się cieszył  doskonałym słuchem i zdrowymi uszami!


ŹRÓDŁO: Juliette Cunliffe, The Encyclopedia of Dog Breeds, Parragon Books Ltd, 2005