Psi savoir-vivre

Dobre maniery to podstawa wychowania każdego psa. Aby pies był grzeczny każdego dnia i wszędzie gdziekolwiek się znajdzie musimy nauczyć go właściwego zachowania w różnych życiowych sytuacjach.

Większość z nas lubi powitania z psami, ponieważ okazują one wiele radości na nasz widok, ale już niekoniecznie lubimy kiedy psy skaczą brudnymi łapami na nasze nowe jeansy. Chociaż wiele z psich zachowań i zwyczajów kochamy bywają i takie, które mogą być dla nas dość uciążliwe w codziennym życiu. Warto więc, wypracować u naszych ulubieńców reakcje, które w stosunkach psio-ludzkich są pożądane, a te które są niedopuszczalne spróbujmy wykorzenić.

Psy naprawdę bardzo szybko wyrabiają w sobie nawyki i zawsze najtrudniej jest wyeliminować z pośród nich te złe! Zacznijmy, więc wypracowywać dobre maniery już u szczeniąt, zanim będzie za późno. Oduczanie psa złych nawyków jest długotrwałym i żmudnym procesem.

Pamiętajmy, że, świadomie czy nie, przez cały czas uczymy czegoś nasze psy. Zrozumienie sposobu, w jaki uczy się pies pozwoli nam zapanować nad jego edukacją, wskaże na co uważać, żeby przez przypadek nie wyrobić u nich niepożądanego nawyku. Kolejnym krokiem w wychowaniu czworonoga jest ustalenie zasad panujących w domu oraz przemyślenie zachowań psa w konkretnych, codziennych sytuacjach. Na przykład powinniśmy się zastanowić jak pies ma się zachowywać kiedy ktoś puka do drzwi: czy powinien szczekać jak opętany pod drzwiami, skakać na gości, czy też grzecznie siedzieć i czekać z pozwolisz mu się przywitać i powąchać przybyszy?

Gdzie i jakie zachowania powinny obowiązywać dobrze wychowanego psa? Czyli jak wygląda przykładowy psio-ludzki savoir-vivre.

Dobrze wychowany w domu

Pies bez pozwolenia nie powinien wchodzić na nasze meble - do łóżka, na kanapę, fotele czy nawet do kuchni, gdy akurat coś gotujemy (nie powinien nam wtedy przeszkadzać, możemy coś na niego wylać lub nadepnąć mu na ogon). To normalne, że czworonóg pragnie być blisko nas, jest w końcu zwierzęciem stadnym. Jeśli lubimy spać i leżeć z psem na łóżku wcale nie musimy z tego zrezygnować wystarczy, że nauczymy go wchodzenia do łóżka tylko na zaproszenie.

Taktowny przy jedzeniu

Nasz pies nie powinien warczeć na nas i naszą rodzinę kiedy je. Warto nauczyć psa oddawania wszystkiego co trzyma w pysku ze względu na jego bezpieczeństwo – żeby kiedyś nie złapał lub nie zjadł czegoś trującego. Przyzwyczajmy psa do stałych pór karmienia i dajmy mu 15-20 minut na zjedzenie. Taki sposób karmienia reguluje wypróżnienia i pozwala w porę zauważyć problemy z apetytem, które mogą wskazywać na chorobę. Miska z jedzeniem nie powinna stać przez cały czas w przeciwieństwie do miski z wodą, do której pies powinien zawsze mieć dostęp.

Kulturalny przy stole

Żebraniny przy stole nie nauczymy psa jeśli nie będziemy ulegać jego słodkich oczkom i rzucać mu smacznych kąsków gdy jemy. Przypilnujemy także dzieci by tego nie robiły. Oduczyć psa żebrania przy stole możemy dając mu coś dla niego wstrętnego, np. plaster cytryny, albo całkowicie ignorując jego „żebranie”, aż z czasem nauczy się, że obstawianie przy stole jest stratą czasu, bo nic nie dostaje i po pewnym czasie sobie odpuści.

Grzeczny w podróży

W samochodzie pies powinien zachowywać się spokojnie i cicho. Jeśli umie już warować karz mu w samochodzie leżeć. Wszelkie szczenienie i kręcenie się po samochodzie należy zignorować. Dla swojego i psa bezpieczeństwa najlepiej jest przewozić go w specjalnej do tego klatce lub przypinać psimi pasami jeśli mamy dużego czworonoga. Dysponując samochodem typu kombi nauczmy psa jazdy w bagażniku. Nigdy nie dopuszczajmy do tego by pies wyskakiwał z samochodu gdy tylko otworzą się drzwi! To bardzo niebezpieczne, ponieważ może wpaść pod nadjeżdżający samochód. Nauczmy psa by wchodził i wychodził z samochodu na komendę.

Miły na spacerze

Według prawa właściciele psów podczas spaceru w miejscu publicznym muszą trzymać je na smyczy, a niekiedy i w kagańcu. Chodzenie na smyczy jest wbrew psiej naturze, między innymi dlatego psy tak często ciągną. Staraj się jak najczęściej spuszczać psa ze smyczy (ale tylko tam gdzie będzie bezpieczny, czyli z dala od samochodów) wtedy naturalnie nauczy się podążać za tobą. Nie pozwalaj psu załatwiać się na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy miejscu zabaw dzieci! Zawsze sprzątaj po swoim psie! To twój obowiązek. Naucz swojego psa chodzenia na luźnej smyczy, ponieważ to zapewni komfort spaceru po obu jej końcach.

Sympatyczny w towarzystwie

  • Powitanie. Każdy człowiek ma prawo do przestrzeni osobistej, dlatego też nie pozwalaj psu na skakanie sobie po głowie i to dosłownie, nie tylko w przenośni. Takie skakanie oznacza brak szacunku i złe wychowanie. Żaden pies nie tolerowałby skakania przy powitaniu, więc tym bardziej sam na to nie pozwalaj!
  • Witanie gości. Na początek poproś swoich gości, żeby od razu nie witali się z psem, wtedy nauczy się, że goście nie przychodzą do niego, dzięki czemu ich widok nie będzie go ekscytował. Zawsze witaj się przyjaźnie i serdecznie wtedy i twój pies będzie przyjaźnie nastawiony. Kiedy goście wchodzą pies powinien siedzieć z tyłu trochę za tobą, po przywitaniu się z nimi poproś znajomych by dali mu się obwąchać, powinni stać spokojnie, nie zwracać uwagi na psa i go nie głaskać. Jeszcze jedno. Nie możesz raz oczekiwać od psa, że miło powita gości, a złodzieja pogoni. Pies nie potrafi odróżnić twojego znajomego od włamywacza. Ucząc go przyjemnego witania gości nie oczekuj, że będzie równocześnie świetnym stróżem. Musisz się zdecydować albo pies ma być miły, albo ma być obrońcą. Nie mąć mu w głowie i zdecyduj się jak twój pies powinien być nastawiony na witanie się z gośćmi.
  • Dotykanie. Jako lider masz prawo odtykać swojego psa wszędzie. Przyzwyczajaj go do tego od samego początku waszej znajomości. Dotykaj wszystkich miejsc jego ciała, uszu, pyszczka, dziąseł, ogona łap, jąder, głaszcz go po całym ciele, a nawet masuj. Czynność ta pozwoli nie tylko wykryć czy z ciałem naszego pupil jest wszystko w porządku. Akceptowanie przez psa dotyku jest szczególnie ważne, gdy jest on psem pracującym (myśliwskim, ratowniczym , służbowym czy asystującym) lub wystawowym. Przeglądanie jego ciała i sierści pozwoli w porę wykryć skaleczenia i pasożyty, które mogą zagrażać jego zdrowiu. Naucz swojego psa tolerować dotyk nawet przez obce osoby. Jest to potrzebne przy każdym badaniu weterynaryjnym!

NASTĘPNA STRONA>

1 2