Psi niezbędnik socjalny

Aby psiak był szczęśliwy, spełniony i zrównoważony, powinien żyć w grupie. W jego naturze leży przynależność do stada, które w większości psich społeczności zastąpione zostało ludzką rodziną. Dlatego tak ważne jest, żeby z naszym psem nawiązać więź i kontakt. 

Źródło: Shutterstock

Jeżeli chcemy, aby nasz pies rozwijał się prawidłowo nie możemy zabronić mu kontaktów z innymi psami. Oczywiście, my ludzie, to też stado, ale nic nie działa na psią psychikę tak dobrze jak kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku. Koniecznie trzeba respektować prawo psa do komunikacji z innymi czworonogami, w innym wypadku psia psychika, a co za tym idzie, zdrowie fizyczne, mogą ulec zachwianiu. Stado to jeden z wielu niezbędnych elementów zapewniających psu prawidłowy rozwój fizyczny oraz psychiczny.

Zabierajmy zatem pupila jak najczęściej w miejsca uczęszczane przez inne czworonogi i pozwólmy mu na uczestnictwo w psich społecznościach. To zdecydowanie pomaga unikać konfliktów w komunikacji człowiek-pies. Pies towarzyszący żyje w inny sposób niż ten dziki, lecz reguły pozostają dokładnie te same! Koniecznie trzeba ich przestrzegać!

Należy również zaspokajać psią naturę, u której podstaw leży polowanie. Pies, to obok wiernego kompana, przede wszystkim myśliwy. Ten domowy, czy kanapowy, również ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Nie zapominajmy o tym i postarajmy się go zaspokajać. Dobrze jest pobawić się z pupilem w zadania węchowe, w tropienie zabawki, szukanie członków rodziny, czy chociażby sztucznego lisa. W tej sytuacji doskonale sprawdza się aportowanie. Postarajmy się organizować takie zabawy naszemu pupilowi, w grupie innych czworonogów, co najmniej raz w tygodniu. Świetnie wpłynie to na jego kondycję psycho-fizyczną, a tym samym prawidłowy rozwój. Podczas takich zabaw psy komunikują się między sobą, przyjmują różne postawy, poddańcze, dominujące, uczą się zasad, uczą się życia w sforze, czytania i respektowania reguł  według ścisłej hierarchii. Najlepszą szkołą jest sama natura, ona kształtuje psa i ma wpływ na całe jego życie.