Psi globtroter Oskar

Zapraszamy do lektury nowego cyklu geograficznego „Ciekawostki z zakątków świata”. Dowiedz się, kim jest psi podróżnik. Oscar, to uroczy miks teriera ze sznaucerem. Ten całkiem niepozorny z wyglądu czworonóg stał się ostatnio znany na całym świecie. Czym sobie zasłużył na taką popularność? Oscar to pierwszy prawdziwy psi globtroter. I to z misją.

Oskar ze swoją panią w Indiach Oskar ze swoją panią w Indiach Źródło: Caters News Agency / Forum

Dzięki pewnej kobiecie, życie Oskara w jednej chwili zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (choć bajka to wcale nie jest). Nie, nasz bohater wcale nie śpi w pałacu, na złotej poduszce. Ba, przez ostatni czas warunki noclegowe bywały dla  niego bardzo różne. Jednak Oskar nie narzeka - dostał szansę od losu i teraz wypełnia swoją misję. Na dodatek, zwiedził prawie cały świat i w końcu ma ukochaną panią.

Oskar we Francji Źródło: Caters News Agency / Forum

Uroczy kundelek o imieniu Oskar, nie wiedzieć czemu, podzielił los wielu swoich bezdomnych przyjaciół i znalazł się w schronisku dla zwierząt. Ponieważ przez długi czas nikt z odwiedzających przytulisko nawet nie zainteresował się tym niepozornym kudłaczem, władze obiektu podjęły decyzję o jego uśpieniu. Gdy niczego nieświadomy Oscar czekał już na swoją kolej do eutanazji, w schronisku pojawiła się nagle uśmiechnięta i energiczna blondynka – Joanne Lefson, która to z całej hordy zwierząt za kratkami, wyłoniła wzrokiem właśnie jego: karmelowego, sympatycznego kundelka. Jak sama potem opowiadała, to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Tak zaczęła się ich wspólna przygoda życia, bo Joanne wpadła na niesamowity, dla niektórych całkowicie wręcz szalony pomysł. Młoda Amerykanka przygnieciona tym, co zobaczyła w przytulisku, podjęła decyzję, aby rozpocząć z Oscarem podróż po świecie. Ich celem miało być zwiększenie świadomości ludzi na temat korzyści  płynących z przyjmowania psów ze schronisk oraz propagowanie sterylizacji. Lefson, ku zaskoczeniu całego swojego otoczenia, sprzedała większość własnego majątku, a za otrzymane pieniądze, faktycznie, wybrała się ze swoimi nowym pupilem w podróż życia, nazywając ją projektem Oscar’s World Woof Tour.

Oskar w Amsterdamie Źródło: Caters News Agency / Forum

Pierwszym punktem wycieczki była Republika Afryki Południowej, ale w sumie ta nietypowa para podróżników zwiedziła razem aż pięć kontynentów! Szalona Amerykanka i jej czworonożny przyjaciel, w 180 dni zagościli w 33 krajach krzewiąc wiedzę na temat potrzeby sterylizacji zwierząt i zbierając pieniądze dla poszkodowanych przez życie zwierzaków w schroniskach. Joanne wraz ze swoim pupilem odwiedziła wiele niecodziennych miejsc, a w nich szkoły, instytucje oraz firmy. Przy okazji oboje mogli chłonąć do woli wszystkie dostępne atrakcje turystyczne. Oscar ma więc zdjęcia praktycznie z każdego zakątka świata: fotkę pod Koloseum, wieżą Eiffl’a, pod Taj Mahal, obok Sfinksa w Gizie, czy na Murze Chińskim. Mały globtroter ma też za sobą niesamowite przygody: jechał na słoniu w Nepalu, leciał na lotni w Rio de Janeiro, spotkał się z Goofiem w Disney Land, a nawet  wykąpał się bezkarnie w sławnej rzymskie fontannie Di Trevi! Dla tych dwojga nie było trudności nie do przejścia. Tak naprawdę, wszędzie gdzie się znaleźli, natychmiast zaskarbiali sobie sympatię nawet najbardziej radykalnych autochtonów. Włącznie z surowymi urzędnikami.

Oskar w Niemczech Źródło: Caters News Agency / Forum

Po powrocie do ojczyzny ta niesamowita para stała się centrum zainteresowania mediów. Joanne wraz z ukochanym psiakiem została zaproszona do znanego programu telewizyjnego Good morning America, proszono ją także o udzielanie licznych wywiadów, a Oscar po raz drugi w swojej historii „obiegł” nasz glob - tym razem na łamach pism kolorowych całego świata. Wszystkie przygody i przesłania tej niesamowitej misji, Joanne Lefson w końcu zdecydowała się spisać i zilustrować zebranymi podczas podróży zdjęciami, wydając książkę Ahound the World: My Travels with Oscar

W styczniu 2013 roku Oscar odszedł za Tęczowy Most, jednak misję, którą wykonywał, przejęła fundacja, która powstała by promować adopcję oraz sterylizację/ kastrację psów.

www.worldwooftour.com