Psi fitness dla każdego

Pies podobnie jak człowiek, aby być w dobrej kondycji fizycznej, potrzebuje rozwijać mięśnie. Podsuwamy pomysły jakich sztuczek nauczyć psa dla podtrzymania jego sprawności. Jeśli nie wiesz jak nauczyć psa danej sztuczki poproś o pomoc psiego trenera, aby nie zrobić psu krzywdy. Pamiętaj, by po każdej udanej próbie nagradzać psa!

 

Źródło: Shutterstock

Coś na co dzień

Możemy nauczyć psa, poprzez naprowadzanie smakołykiem np. obrotów, slalomu pomiędzy naszymi nogami do przodu i do tyłu. Możemy nauczyć go wskakiwać na różne przeszkody, wchodzić do większej miski a potem coraz mniejszej. Obieganie drzew w parku jest świetnym ćwiczeniem na kondycję i skrętność ciała.

 

Fitness na piłkach lub... kanapie

 Możemy kupić piłki rehabilitacyjne tzw orzeszki albo talerze rehabilitacyjne. Są one gumowe i napełnione powietrzem, świetne do utrzymywania równowagi i ćwiczenia mięśni. Pamiętajcie, że psy ze stanami zapalnymi, zwyrodnieniami i chorobami stawów oraz szczeniaki nie mogą ćwiczyć na tych piłkach.

Zaczynamy od prostych rzeczy jak leżenie i siedzenie, stanie jest dużo trudniejsze i wymaga więcej siły i sprawności.

Dużo łatwiejsze i zdrowsze dla stawów będzie ćwiczenie np na kanapie. Wystarczy zmiana pozycji- siad-leżeć-stój albo sztuczka wiewiórka na kanapie by usprawnić jego mięśnie.

 

 Ścieżka zdrowia

W ogródku lub w parku możemy ułożyć psu ścieżkę zdrowia, która może z powodzeniem służyć również nam. We własnym ogrodzie możemy przez kilka metrów wyłożyć ścieżkę żwirem, potem piachem, pustymi butelkami, patykami i przeprowadzać po niej psa za smakołykiem. W lesie lub parku możemy korzystać z naturalnych nierównych powierzchni. Pamiętajmy o przerwie na regeneracje organizmu oraz rozgrzewce.


Przeczytaj także: