Przysmaki dla psa i kota – rarytas czy potrzeba?

Wszystkie rodzaje przysmaków stanowią tzw. karmę uzupełniającą. Oznacza to, że nie zastępują karmy holistycznej dostarczającej niezbędnych składników odżywczych dla psa lub kota, a jedynie stanowią uzupełnienie diety. Łączna analiza spożywanych pokarmów powinna obejmować wszystkie ich rodzaje. Ogólne zalecenia mówią, iż przysmaki powinny stanowić do 10% zapotrzebowania kalorycznego psa. Pamiętajmy, iż zbyt duża ilość karmy/ przysmaków może prowadzić do nadwagi czy otyłości zwierząt.

Źródło: pixabay.com

Przysmaki dla psa i kota – rarytas czy potrzeba?

Nasi pupile bardzo często otrzymują od nas różne przysmaki. Nie powinniśmy podawać zwierzętom produktów przeznaczonych dla ludzi. Posiłki przygotowywane dla ludzi mają różny skład i nie są dostosowane do potrzeb zwierząt. Mogą również zawierać substancje szkodliwe dla psa, jak np. czekoladę.

Polecam natomiast wykorzystywanie smakołyków, które są przeznaczone do spożycia przez psa lub kota. Są różne rodzaje smakołyków i w zależności od swej formy mają inne przeznaczenia. Smakołyki mogą stanowić nagrodę, mogą zaspakajać różnorodne potrzeby zwierząt, a także wpływać na dobrostan zwierzęcia.

Nagroda dla psa lub kota

Przysmaki mogą stanowić nagrodę, która może być wykorzystana w trakcie zabawy czy szkolenia psa lub kota. Za prawidłowe wykonanie danej czynności nagradzamy zwierzę przysmakiem.  Są to zazwyczaj specjalne ciastka lub granulki dla zwierząt.  Doskonale sprawdzają się smakołyki, które mają dość wysoką zawartość mięsa. Pies czy kot dzięki węchowi może docenić smakowite kąski zawarte w małej granulce. My często nie czujemy zapachu mięsa, jednak dla naszego pupila może to być rarytas.  Nie polecam wykorzystywania parówek, których skład często pozostawia wiele do życzenia i może wpływać negatywnie na układ pokarmowy.

Często możemy kupić przysmaki, które mogą być podawane i psom i kotom – świadczy to dobrze o tych przysmakach, zazwyczaj zawierają one mniej węglowodanów, nie zawierają zbóż. Pamiętajcie, iż koty są bezwględnymi mięsożercami, a więc karmy/przysmaki dla nich zazwyczaj mają większą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego (a przynajmniej powinny mieć). Dodatkowo małe smaczki zawierają tłuszcz, aby podnieść smakowitość granulek. Przysmaki zawierające nawet 80% mięsa stanowią doskonałą alternatywę do nagród w postaci kawałków mięsa. Równocześnie dostarczamy wartościowych naturalnych składników odżywczych dla naszych zwierząt, bez ryzyka bakteriologicznego.

Zabawa

Jeśli mówimy o małych przysmakach, pamiętajmy, iż można je wykorzystywać w różnego rodzaju zabawkach i grach logicznych do zwierząt. Najprostsze z nich to kule smakule, do których do środka wrzucamy smaczki, a otwór zapychamy np. większym ciastkiem. Jednak dostępne są obecnie różnego rodzaju gry logiczne dla kota czy psa, gdzie musi on nacisnąć specjalną zapadkę czy przycisk lub odsunąć kubek, aby zdobyć smakołyki.

Zabawki na smakołyki to jedne z najlepszych zabawek, jakie powinien mieć każdy pies czy kot.  Pamiętajmy, iż np. dla psa czy kota zdobywanie jedzenia to jedna z kilku potrzeb, której spełnienie powoduje, iż rośnie poczucie zadowolenia i radość. Dla wielu zwierząt zalecane jest nawet wprowadzanie posiłków w formie zdobywania pożywienia zamiast wolnego dostępu do miski. Znam co najmniej kilkadziesiąt różnego rodzaju zabawek, które wykorzystują motyw zdobywania jedzenia, w tym słynne maty węchowe. Możemy również sami robić takie zabawki czy też wykorzystywać inne przestrzenie do ukrywania smakołyków w naszym domu.

Potrzeba żucia i gryzienia

Inną z potrzeb występujących u psów jest potrzeba żucia i gryzienia. Aby ją zaspokoić, możemy dać psu zabawki - gryzaki wykonane z tworzyw syntetycznych lub naturalne produkty spożywcze otrzymane np. w  procesie suszenia.  Polecam właśnie takie gryzaki, gdzie nie wykorzystuje się procesu wędzenia. Dzięki temu w trakcie wielogodzinnego suszenia w stosunkowo niskiej temperaturze wyparowuje woda, a mięso robi się coraz twardsze.

Dzięki pasteryzacji termicznej nie ma ryzyka bakteriologicznego.  Produkty nie tracą cennych składników odżywczych, witamin i minerałów oraz nie zawierają popiołu. Naturalnie suszone przysmaki nie zawierają polepszaczy, chemicznych konserwantów, ani zbędnych dodatków. Zazwyczaj mają one krótszy okres przydatności do spożycia – do kilku miesięcy, co jest ich zaletą, bo świadczy o naturalnym procesie wytwarzania. Suszone skóry czy filety oraz inne suszone produkty mięsne są doceniane przez zwierzęta. Dzięki nim pies ma zajęcie na jakiś czas. Psy zaspakajają w ten sposób swoją potrzebę gryzienia i żucia. Dodatkowo w trakcie gryzienia poprawia się kondycja zębów dzięki możliwości usunięcia osadu nazębnego.

Do twardych i wytrzymałych gryzaków zalicza się np. poroże jelenia, które występuje również w postaci pociętej, a wytrzymuje co najmniej kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak, iż poroże nie jest polecane psom starszym czy szczeniakom, ze względu na ryzyko połamania zębów.

W jaki sposób wybierać przysmaki?

Przede wszystkim należy czytać etykiety. Na etykiecie umieszczone są składy przysmaków. Szukajmy informacji, z czego powstały, ale również patrzmy na datę ważności. W przypadku składu wybierajmy produkty, jak najbardziej naturalne.

Przysmaki zawierają często przydatne dodatki funkcjonalne, jak np. węgiel aktywny, mięta pieprzowa, heksametafosforan sodu, cynk, biotyna . Dodatki do przysmaków poprawiają np. higienę jamy ustnej czy też wpływają na kondycję skóry i sierści.   Dlatego nie bójmy się ich i wybierajmy takie produkty.

Warto również wybierać przekąski bardziej twarde, dodatkowo pomogą one w usuwaniu osadu nazębnego. Przekąski powinny były pakowane w oddzielne opakowania i nie powinny być przechowywane luzem, np. w sklepie, co sprzyjać może procesom psucia się produktów. Polecam produkty pochodzące z procesu suszenia, w wyniku którego powstają zdecydowanie zdrowsze produkty.  

W/w to krótkie porady. Jednak warto wziąć je pod uwagę przy wyborze – przez przysmaki wpływamy na kondycję naszego psa lub kota i jego zadowolenie, a długoterminowo nastrój.

Więcej o diecie i żywieniu psów i kotów znajdziesz w naszej Koochni.




Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl