Przygotowanie psa do podróży

Wybierasz się w podróż z pupilem samochodem, autobusem, pociągiem lub samolotem? Zobacz jaką wiedzę powinieneś mieć, udając się w podróż tymi właśnie środkami transportu, w jaki sposób zadbać o komfort podróży psa i jak sprawić by zwierzę nie czuło się bardzo wymęczone?

Źródło: Shutterstock

„Poprzez miedze, poprzez łąki, poprzez leśne ścieżki wąskie, cztery łapy psa unoszą w świat”. Tak w programie „Wieczór z Pankracym” śpiewał Zygmunt Kęstowicz. Dziś zdecydowanie częściej niż za czasów Psa Pankracego cztery łapy otrzymują w podróży wsparcie koni mechanicznych, a psa w świat unoszą skrzydła samolotów. Do takich wypraw nie można podejść z marszu. Trzeba poczynić pewne przygotowania.

Samochód

W zależności od długości podróży trzeba zadbać o miejsce dla psa i możliwość ułożenia go do snu. W podróż zawsze należy zabrać ze sobą wodę do picia i ewentualnie jedzenie, jeśli czeka nas kilka godzin w samochodzie. W czasie kilkugodzinnej podróży robić przerwy na postój w trakcie których urządzamy psu spacer, poimy i karmimy.

W przypadku kiedy nasz podopieczny ma chorobę lokomocyjną, przed planowaną wyprawą należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie środki. W tej chwili dostępne są bardzo skuteczne preparaty nie powodujące działań ubocznych.

Jeżeli nasz pies boi się samochodu również warto poruszyć ten temat w rozmowie z lekarzem. Strach załagodzić mogą środki zawierające psie feromony. Dostępne są w formie sprayu. Rozpylone w samochodzie zadziałają uspokajająco i dadzą poczucie bezpieczeństwa. W trudniejszych przypadkach wskazane może być użycie leków przeciwlękowych. Można je stosować jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Obok zapewnienia bezpieczeństwa psu trzeba też zapewnić je pasażerom. Psy podróżujące na siedzeniach powinny być, podobnie jak ludzie, przypięte odpowiednimi pasami.  Pies swobodnie przemieszczający po samochodzie, wchodzący na przykład na tylną półkę, w momencie zderzenia samochodu z ogromną siłą uderzyć może w pasażerów.

Autobus i pociąg

To środki transportu mniej komfortowe niż samochód i to nie tylko z prespektywy pasażera. W przypadku autobusu i pociągu nie decydujemy o przystankach, a dodatkowo autokar nie rozpieszcza psa przestrzenią. Wprawdzie z pociągu nie da się wyprowadzić psa przez czas podróży, ale to nie zwalnia nas z obowiązku zaopatrzenia się w wodę.

Dodatkowo należy pamiętać, że podróżując środkami komunikacji masowej musimy mieć ze sobą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz kaganiec. Inaczej możemy zostać wyproszeni z pojazdu.

Samolot

Większość tak zwanych „tanich linii lotniczych” nie przewiduje przewozu zwierząt. Zostają więc linie tradycyjne. Nimi psy mogą podróżować zamknięte w kontenerach. Jeżeli waga psa razem z kontenerem nie przekracza 8 kg dopuszczalny jest lot zwierzęcia na pokładzie samolotu. Większe lecą w luku bagażowym wydzielonym dla zwierząt lub razem z bagażami. Warunki w luku są zbliżone do tych na pokładzie samolotu. Podobne są temperatura i ciśnienie. Pewną niedogodnością jest brak światła.

Należy unikać podróżowania w upale. Płyty lotniska przypominają wtedy rozgrzane patelnie. Aż strach pomyśleć co czuje pies zamknięty w kontenerze, wystawiony z resztą bagaży na działanie wysokiej temperatury.

Jeśli to możliwe wskazane jest wcześniejsze przyzwyczajenie psa do kontenera. Przedmiot powinien stać w mieszkaniu. Możemy też wkładać do niego miski z jedzeniem i stopniowo likwidować niepokojące psa działanie kontenera.

Dzień przed podróżą wskazane jest zmniejszenie ilości jedzenia, a w jej dniu napojenie i wyprowadzenie na spacer. Czasami można podać środki uspokajające, ale zawsze po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Pamiętać należy o paszporcie, szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Niektóre kraje mają odrębne wymagania dotyczące zwierząt. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed podróżą. Każdorazowo przewóz zwierzaka należy zgłosić do linii lotniczych i wszystko uzgodnić by nie było problemów.