Przygotowanie do walki z nadwagą - siła treningu

Nie tylko dieta, ale i podejście do wysiłku fizycznego muszą się zmienić u otyłego psa. Nawet jeśli pupil nie przepada za zabawami na dworze, warto zaplanować dla niego dodatkowe ćwiczenia, aby spalił zbędny nadmiar zimowego tłuszczyku.

Źródło: Shutterstock

Musimy pamiętać, że polepszanie sprawności fizycznej ze swoim psem to nie tylko zwiększenie liczby wspólnych spacerów. Do polepszenia sprawności fizycznej i walki z nadwagą należy podejść kompleksowo, na wielu płaszczyznach – począwszy od diety, poprzez różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, a na trosce o higieniczny styl życia i odpowiednią ilość snu skończywszy.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej starajmy się uwzględnić stan zdrowia, wiek, masę ciała oraz stopień sprawności fizycznej, naszej i naszego pupila.

Przed jakąkolwiek aktywnością ruchową musimy być przygotowanie na środki zapobiegawcze w celu zabezpieczenia się przed urazami. Nie można narażać ani siebie, ani psa na zbędne ryzyko. Ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne i bolesne, należy je dodatkowo wkomponować w codzienny plan zajęciowy.

Przed rozpoczęciem programu odchudzającego warto wybrać się samemu do lekarza, jak również zabrać swojego psiaka do weterynarza w celu wykonania badań kontrolnych. Pomogą one określić stan zdrowia obojga, a także wykluczą przeciwwskazania i zaburzenia utrudniające wykonywanie niektórych ćwiczeń. Szczególnie nie wolno zbagatelizować takiej wizyty w przypadku nadwagi bądź przekroczenia wieku średniego. Także szczenięta, starsze psy i ciężarne suki nie powinny spacerować zbyt intensywnie, a tym bardziej biegać! Po każdego rodzaju zabiegach chirurgicznych należy zachować ostrożność przez około 10 dni zaś wątpliwości należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Przy słabej kondycji najlepiej rozpocząć aktywizację ruchową od dalekich wędrówek. Stopniowo wydłużajmy czas naszych spacerów i zwiększajmy ich liczbę w ciągu dnia. Nigdy nie zapominajmy o odpoczynku. Każdy rodzaj ćwiczeń, niezależnie od intensywności powinien być poprzedzony rozgrzewką. Pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody, szczególnie w gorące dni!

 Każdy pies, podobnie jak człowiek, ustala własne tempo ćwiczeń i zdecydowanie należy mu na to pozwolić. To samo dotyczy nas. Jeżeli czujemy się słabi, odczuwamy zawroty głowy – przerywamy ćwiczenia. Obserwujmy wnikliwie naszego pupila. Kiedy bardzo dyszy, gdy nie ma już ochoty na ruch to sygnał, że zdecydowanie potrzebuje odpoczynku. Może również przestać biegać, skomleć albo kuleć. Nigdy nie wolno bagatelizować takich objawów.