Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki

Masz wysterylizowaną sukę? Niebezpieczeństwo wystąpienia tego schorzenia jest u niej wyższe niż u innych psów. Także niektóre psy rasowe znajdują się w grupie ryzyka. Istnieje kilka objawów po których można poznać, że z oczami naszego pupila dzieje się coś nie tak.

Źródło: iStock

Do tej pory nie ma jednoznacznie określonej przyczyny wystąpienia tego schorzenia u psów a tym bardziej u kotów. Ogólnie uważa się, że ma ono podłoże autoimmunologiczne. Co ciekawe badania pokazują, że na przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki najczęściej chorują suki sterylizowane.

Główne czynniki środowiskowe mogące wpływać na wystąpienie schorzenia to promieniowanie ultrafioletowe, panująca wilgotność otoczenia i wysokość geograficzna, na której żyją zwierzęta. Okazuje się, że psy żyjące na wysokości 1500 m.n.p.m. są prawie trzy razy bardziej narażone na zachorowanie niż psy żyjące na niższych wysokościach. Poza tym spadek wilgotności powietrza i to znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia choroby. Jednakże głównym czynnikiem jest wpływ promieniowania ultrafioletowego, które może wpływać no powstanie wolnych rodników i tworzenia antygenów. Postępujące schorzenie może doprowadzić do zwyrodnienia rogówki i w wyniku tego może nastąpić, utrata wzroku. 

Rogówka, to struktura gałki ocznej, zajmującej około 20% całej powierzchni narządu zarówno u psa jak i kota. Po względem fizjologicznym ma zbitą strukturę i jest całkowicie przeźroczysta. Środkowa grubość to około 0,6-0,7 mm, jednak w obwodowych częściach jest grubsza. Rogówka praktycznie pozbawiona w zasadzie jest naczyń, poza jej rąbkiem. Posiada za to sporo bezrdzennych włókien nerwowych.

Początek choroby objawia się zaczerwienieniem spojówek. W rogówce widoczny jest wzrost naczyń krwionośnych i pojawia się tkanka włóknisto – naczyniowa o różowym zabarwieniu, która wraz z biegiem czasu ulega pogrubieniu dając wrażenie nierównej powierzchni rogówki. Wspomniane miejsca rogówki stają się nieprzejrzyste, zaś brzeg trzeciej powieki pozbawiony jest pigmentu. To dobrze widoczny objaw w przebiegu choroby u owczarków niemieckich. Następnie może dojść do pigmentacji rogówki wraz z towarzyszącemu procesowi wrastania naczyń krwionośnych jawiącego się, jako drzewkowaty rozrost naczyniowy. Proces postępuje i obejmuje przeważającą powierzchnię rogówki doprowadzając sukcesywnie do ślepoty zwierzęcia. Nieocenione znaczenie w diagnostyce ma test Schirmera, który w przebiegu schorzenia ma podwyższone wartości.