Przedświąteczna socjalizacja

Pies "szaleje" przed świętami? Wystarczy przestać zaniedbywać psiaka w ogólnym przedświątecznym sprzątaniu i chaosie.  Trzeba psu poświęcić więcej uwagi, dostarczać odpowiedniej porcji ruchu i włączyć go do świątecznych przygotowań, a problem zniknie. Od początku pozwólmy mu obwąchiwać pakunki, ubierzmy wcześniej świąteczne drzewko, by nie wzbudzało w nim zdziwienia, pozwólmy psiakowi oswoić się z mnóstwem kolorowych światełek i bombek choinkowych.

Zaangażujmy nasze psiaki w święta, włączmy je do przygotowań! Zaangażujmy nasze psiaki w święta, włączmy je do przygotowań! Źródło: sarah ... / Foter.com / CC BY-NC-ND

Należy przeprowadzić przedświąteczną socjalizację, pamiętając o pozytywnych dla psiaka odczuciach i sprzyjających okolicznościach. Można puszczać pupilowi kolędy głaszcząc go po strefach nagrody czy dając ulubiony smakołyk. Wtedy świąteczne dźwięki będą mu się kojarzyły bardzo pozytywnie. Warto pokazać psu sanki i mikołaja. To nie będzie trudne zadanie. W okresie przedświątecznym wręcz roi się od dekoracji, „świętych mikołajów”, reniferów z saniami i kolorowych choinek. Oczywiście wszystko powinno odbywać się w miłych pozytywnych okolicznościach,

jeżeli zauważymy niepokój psa, wycofajmy się, nie róbmy niczego na siłę, takie sesje warto kilkakrotnie powtórzyć. NIE ZAPOMINAJMY O BAŁWANIE! Warto połączyć wspólny spacer z lepieniem takowego i np. aportowaniem marchewki. Taki smaczny i zdrowy kąsek z pewnością przybliży psiakowi tego śniegowego potwora.

Choinka, bałwan, mikołaj i paczki z prezentami posłużą doskonale do hartowania komend. Musimy pamiętać, że pies postrzega np. człowieka z parasolką już jako odrębny gatunek, dla nas to tylko człowiek, a dla psa to już „coś” z parasolką. Tak samo jest w przypadku świątecznych gadżetów. Zwykłe siad, waruj, zostań itd. w codziennych warunkach to żaden problem, aczkolwiek w obecności dziwnego grubego i brodatego, kulistego lub szpiczastego  kształtu to już całkiem niezły wyczyn. Nie zapominajmy o nagradzaniu psiaka za każde poprawnie wykonane zadanie. Dla niektórych, nie znających jeszcze świąt czworonogów, samo zbliżenie się i spacerowanie w obecności np. świętego mikołaja może być stresujące, dlatego też musimy wykazać się dużą empatią i cierpliwością.