Proszę zapiąć pasy

W Stanach obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem dotyczy też psów i kotów. Jazda naszego pupila bez zapiętych pasów może nas kosztować nawet 1000$!

Źródło: Shutterstock

Uśmiechamy się na widok psa wystawiającego głowę za szybę samochodu. Rozczula nas widok pieska leżącego na półce za tylnymi siedzeniami samochodu. Albo kotek siedzący kierowcy na kolach.

Widok słodki dla pozostałych, wkrótce „gorzki” dla kierowcy. Stan New Jersey w USA jest pierwszym stanem, który wprowadził obowiązek jazdy w szelkach przypiętych do pasów bezpieczeństwa dla psów i kotów. Zwierzak może też podróżować w specjalnej torbie lub foteliku dla zwierząt, pod warunkiem, że są mocowane pasami bezpieczeństwa.

Źródło: Shutterstock
 Kara za przewóz pupila bez zapiętych pasów bądź nie umieszczenie go w  przymocowanym foteliku lub torbie dla zwierząt wynosi od 250$ do nawet 1000$. Zgodnie z przepisami, jeżeli nieprawidłowo przewożony zwierzak ucierpi podczas wypadku, grozi nam nie tylko mandat. Możemy też być oskarżeni o znęcanie się nad poszkodowanym psem czy kotem (!). Kilka innych stanów zakazuje przewożenia zwierząt w samochodach typu pick-up (z tyłu) oraz trzymania zwierząt na kolanach podczas jazdy. Oczekuje się, że w najbliższych latach kolejne stany wprowadzą podobne regulacje.


Niezależnie od przepisów, jazda z psem czy kotem na kolanach lub luzem na tylnym siedzeniu jest zagrożeniem dla ruchu i dla samego zwierzęcia. Jeżeli często podróżujemy z naszymi milusińskimi dobrze jest zaopatrzyć się w stosowne produkty do transportu zwierząt domowych zapewniające bezpieczną i komfortową jazdę. Na amerykańskim rynku jest mnóstwo szelek, toreb i fotelików samochodowych dla psów i kotów. Foteliki przeznaczone są z reguły dla zwierząt do 9-13.5 kg, część może też spełniać funkcję nosidełka lub koszyka do roweru.