Profilaktyka przeciwpasożytnicza - pchły i kleszcze

Kleszcze i pchły to pasożyty zewnętrzne żywiące się krwią, w tym krwią naszych pupili. Żerując przenosić mogą wiele groźnych dla życia i zdrowia zwierząt chorób. W przypadku przeniesienia na właściciela zagrażać mogą także nam. Ochrona przed nimi jest więc niezmiernie istotna. Jak się więc bronić?

Źródło: shutterstock

Na rynku najczęściej spotkać się można z preparatami o działaniu łączonym przeciw pchłom i kleszczom. Znajdziemy także takie, które przy okazji odstraszą komary i meszki, a nawet środki jednocześnie odrobaczające. Ze względu na mnogość substancji każdorazowo dobór preparatu powinniśmy omówić z lekarzem weterynarii. Opowie on o działaniu środka, sposobie jego nałożenia i częstości stosowania, jego wadach i zaletach.

Nigdy nie wolno stosować preparatów nie przeznaczonych dla danego gatunku. Część z nich może doprowadzić do ciężkich zatruć u kotów! Może także zwyczajnie nie zadziałać. Środki przeznaczone są dla odpowiedniego gatunku oraz wagi, nie należy ich dzielić, gdyż to może ograniczyć ich prawidłowe działanie.

Niestety nie istnieje środek, który zagwarantuje stuprocentową skuteczność. Warto obserwować zwierzę po aplikacji i oceniać czy pojawiają się żywe pchły lub kleszcze. W zależności od rejonu, osobniczej wrażliwości, a nawet roku jedne preparaty sprawdzą się lepiej, a inne gorzej. W okresach szczytowych występowania kleszczy i pcheł warto więc sięgnąć po dwie metody zabezpieczenia. 


Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z różnymi substancjami czynnymi. Podzielić je można na kilka grup w zależności od sposobu aplikacji: 

 

  • spot-on -  są to kropelki pakowane w tubki; nakłada się je w całości na skórę w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa u psa, u kota zaś na karku, czyli tam gdzie nie jest w stanie sięgnąć językiem i zlizać preparatu; ważne by przed i po nałożeniu nie kąpać zwierzęcia minimum 2 dni, by doszło do jego prawidłowego wchłonięcia; gromadzi się on w gruczołach łojowych i jest stale wydzielany na powierzchnię skóry; zazwyczaj jego działanie starcza na 4 tygodnie, ale wszystko zależy od typu substancji czynnej; niezmiernie istotne jest zastosowania preparatu dla odpowiedniego gatunku 
  • spray - lek w aerozolu, który rozplić należy na sierść i skórę zgodnie z instrukcją na opakowaniu; najczęściej ilość naciśnięć zależy od wagi zwierzęcia; podobnie jak w przypadku preparatów spot-on nie wolno pupila kąpać przed i po nałożeniu przez około 2 dni
  • obroże - mogą być wodoodporne lub niewodoodporne;  najczęściej czas ich działania wynosi 6 do 8 miesięcy; ich rozmiar dostosowujemy do wagi zwierzęcia; ważne, by założyć je odpowiednio ciasno, tak by przylegały do skóry; przez okres swojego działania uwalniają substancje czynną; mogą zawierać w sobie środki bójcze lub tylko odstraszające olejki eteryczne; ważne by dbać o ich higienę; tych niewodoodpornych nie wolno zamaczać ani nie pozwalać na kąpiele; raz na jakiś czas należy je oczyścić z brudu i delikatnie poruszać, by usprawnić działanie; stanowią dobry dodatek do innych środków ochronnych, jednak często samodzielnie nie spełniają swojego zadania
  • tabletki - okres ich działania w zależności od substancji czynnej wynosi od miesiąca do trzech; podobnie jak w przypadku innych środków ich rozmiar dobiera się do wagi zwierzęcia; ze względu na doustny charakter i metabolizm leku przeciwwskazane są u zwierząt chorych; 

Preparaty mogą mieć działanie bójcze dla pcheł i kleszczy, odstraszające (repelencyjne) lub łączyć oba te działania. Warto by wykazywały obie te cechy, zwłaszcza dla naszego bezpieczeństwa istotne jest działanie odstraszające, by nie okazało się, że kleszcz przyniesiony przez psa postanowi wbić się w nas.