Produkty bogate w witaminy dla psów i kotów

Podajecie swoim pupilom owoce? A warzywa? To doskonałe urozmaicenie diety oraz sposób na niebanalną przekąskę, ale… nie każdy owoc, ani nie każde warzywo są dla czworonogów smaczne i bezpieczne.

Źródło: shutterstock

O ile pies, jako zwierzę wszystkożerne, ucieszy się ze znalezionej w swojej misce rośliny, kot – zdeklarowany mięsożerca - spojrzy na nią łaskawym okiem tylko wtedy, gdy rzeczywiście przypadnie mu do gustu. Owoce i warzywa są zdrowe, smaczne i pełne witamin? Tak, ale w 100% mięsożerny kot wcale ich nie potrzebuje. Po co więc wprowadzać je do kociej diety? Dla urozmaicenia – konsystencji, smaku, zapachu, ale też wtedy, gdy koci apetyt jest ogromny, a kolejne smakowite przekąski to bomba tłuszczu i kalorii. Owoce i warzywa są niskokaloryczne, to ich ogromna przewaga nad klasycznymi przekąskami. Dlatego są idealnym dodatkiem do jadłospisu czworonoga.

Owoce i warzywa warto podawać zwierzętom w niewielkich ilościach (każdy nadmiar, nawet najzdrowszych kąsków, może zaszkodzić), jako przysmaki pomiędzy posiłkami. Bo są zdrowe, niskokaloryczne i niedrogie. Odpowiednio przygotowane będą również smaczne, więc atrakcyjne dla każdego łasucha. Ale uwaga! Nie wszystkie są dla naszych pupili bezpieczne. Jakie owoce i warzywa można podawać domowym czworonogom bez obawy o zdrowie zwierząt, a na które lepiej uważać?

Bezpieczne i smaczne warzywne przekąski dla psa:

-  marchewka

-  fasolka szparagowa

-  brokuły

-  cukinia

-  ugotowane bataty (słodkie ziemniaki)

-  pozbawione gniazd nasiennych jabłka

-  groszek

-  ogórek

-  banany

A oto, czego unikać:

- cebula, czosnek, szczypiorek, por (rodzina warzyw cebulowych zawiera związki toksyczne dla zwierząt, które nie zostają zneutralizowane nawet w czasie gotowania)

- winogrona i rodzynki  (mogą powodować uszkodzenie nerek)

- surowe ziemniaki

- grzyby

- owoce z pestkami (ryzyko zadławienia!)

- liście rabarbaru (łodygi są bezpieczne)

Warto spróbować! Może pies polubi chrupiące ogórki, a kot oszaleje na punkcie słodkiej marchewki?

Najlepsze owoce i warzywa dla kota:

- pieczona marchewka

- szparagi ugotowane na parze

- brokuły ugotowane na parze

- zielony groszek ugotowany na parze

- ugotowana dynia

- melon

Na cenzurowanym natomiast są:

- cebula, czosnek, szczypiorek

- winogrona i rodzynki

- surowe warzywa (niektóre są dla kotów „tylko” wyjątkowo niesmaczne, inne - trudne do strawienia)