Problemy ze wzrokiem u zwierząt

Czworonogi identycznie jak ludzie doświadczają problemów związanych ze wzrokiem. Ich przyczyny mogą być różne, ale większość takich zaburzeń charakteryzują podobne objawy. Dlatego w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących sygnałów, należy czym prędzej udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Często szybkie rozpoznanie pozwala poradzić sobie z męczącą i znacznie obniżającą komfort życia dolegliwością.  

Problemy ze wzrokiem dotykają wiele czworonogów Problemy ze wzrokiem dotykają wiele czworonogów Źródło: buzfeed.com

Co ciekawe, wiele chorób oczu u czworonogów ma podobne objawy i przebieg jak w przypadku ludzi. Zarówno psy, jak i koty mogą cierpieć między innymi na jaskrę, zaćmę czy krótkowzroczność. Ponadto zwierzęta mają często problemy wynikające z fizycznych uszkodzeń rogówki. Właścicieli czworonogów powinny zaniepokoić przede wszystkim takie objawy jak: łzawienie, zaczerwienienie, opuchnięcie, zmiana koloru oka czy obecność w nim ropy. Wizyty u weterynarza nie należy także odkładać, jeśli zauważymy, że nasz pupil drapie się po oku lub zaczyna mieć problemy z orientacją i nie dostrzega znajdujących się w pobliżu przedmiotów. 

Dość częstą dolegliwością u zwierząt spędzających dużo czasu na łonie natury są owrzodzenia rogówki, które powstają zazwyczaj na skutek drobnych urazów fizycznych. Wystarczy, że do oka zwierzaka wpadnie jakikolwiek nawet drobny listek, owad czy kurz lub nasz ulubieniec przedzierając się przez krzaki skaleczy oko kawałkiem gałęzi. Dużo poważniejszy problem stanowią takie choroby jak zaćma czy jaskra. W przypadku zaćmy czworonogi poddawane są operacji. Z kolei jaskra jest w zasadzie nieuleczalna i leczenie ma na celu wyłącznie łagodzenie objawów oraz spowolnienie rozwoju choroby. Dlatego niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka i wczesne wykrycie jaskry.

 

Źródło: http://medicalxpress.com