Problemy zdrowotne amerykańskich czworonogów

Znana sieć ponad ośmiuset prywatnych klinik weterynaryjnych opublikowała raport o stanie zdrowia amerykańskich zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem sędziwych mruczków. W zestawieniu znalazły się dane opracowane na podstawie badań przeprowadzonych na ogromnej liczbie ponad dwóch milionów psów i prawie pół miliona kotów.

Źródło: Shutterstock

Z raportu wynika, że jednym z głównych problemów amerykańskich czworonogów jest otyłość, która dotyka 25% zwierząt. Co ciekawe, w rankingu otyłości dominują psy i koty mieszkające w stanach charakteryzujących się stosunkowo niewielkim współczynnikiem urbanizacji: Minnesocie, Utah, Nebrasce i Iowa. Zdecydowana większość właścicieli czworonogów za oceanem nie waży regularnie swoich pupili, a ocenę ich stanu zdrowia dokonuje na podstawie pobieżnych obserwacji ufając swojej intuicji. Często okazuje się to niewystarczające, gdyż wiele zwierząt potrafi doskonale maskować objawy różnych dolegliwości i chorób. Przykładowo, objawy artretyzmu pozostają często zupełnie niewidoczne, a mniejszą aktywność psa i kota opiekunowie przypisują zupełnie innym czynnikom. Tymczasem, choroba w zaawansowanym stadium znacznie obniża komfort życia czworonoga, utrudnia mu poruszanie się, prowadzi do różnych powikłań i często wymaga leczenia operacyjnego. Najwięcej psów zmagających się z tym problemem zamieszkuje w stanach: Iowa, Kolorado, Minnesota, Massachusetts i Rhode Island. Z kolei jeśli chodzi o mruczki, to na artretyzm cierpią głównie koty przebywające na terenie: Oklahomy, Arizony, Kolorado, Idaho i Nevady.

Szczególnie ciężkimi i trudnymi w leczeniu są choroby nerek. Dotykają one siedmiokrotnie częściej koty niż psy. Głównymi objawami tych dolegliwości są: zwiększone pragnienie, częstsze niż zwykle oddawanie moczu, spadek apetytu i wagi ciała, a także znaczny spadek aktywności oraz wymioty. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na przedłużenie życia zwierzaka. Dlatego w pewnym wieku trzeba wykonywać regularne badania swojego pupila. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli kotów. W Stanach Zjednoczonych najwięcej mruczków cierpi na choroby nerek w: Kolorado, Nevadzie, Montanie, Idaho i Nowym Meksyku. Z kolei jeśli chodzi o psy, to problemy z nerkami mają przeważnie czworonogi mieszkające w Arkansas i Iowa. Przyczyn zaburzeń pracy nerek może być wiele, ale jedną z nich są choroby tarczycy, zwłaszcza jej nadczynność, która może powodować także nadciśnienie oraz poważne problemy z sercem. Głównymi objawami nadczynności tarczycy u psów są: senność, zmęczenie, nagły wzrost wagi ciała, wypadanie włosów, sucha skóra, uczucie zimna oraz przebarwienia skóry. Natomiast w przypadku mruczków niepokojącymi symptomami są: spadek wagi ciała, wymioty, zwiększony apetyt i pragnienie, częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, uczucie niepokoju, przetłuszczająca się sierść oraz znacznie gorszy wygląd. Warto pamiętać, że problemy z tarczycą znacznie łatwiej rozpoznać u psów niż u kotów.

Podobnie jak w przypadku ludzi, spora część czworonogów w starszym wieku cierpi na choroby serca. Psy i koty dotknięte tym problemem łatwo się męczą, mają problemy z oddychaniem, często kaszlą, a nawet zdarzają się im omdlenia. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych niepokojących objawów warto udać się do weterynarza celem wykonania dokładnych badań i wykluczenia choroby lub wady serca. W przeciwnym razie nasz ulubieniec może przedwcześnie zakończyć swoje życie.

Na stan zdrowia zwierząt wpływ mają także pasożyty. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne, jak na przykład atakujący przeważnie psy i przenoszony przez komary dirofilaria immitis, który zaburza pracę serca i płuc. W przypadku gdy nasz pies zaczyna mieć poważne problemy z oddychaniem, a zwłaszcza jeśli kaszle krwią, należy natychmiast udać się do specjalistycznej kliniki weterynaryjnej. Śmiertelność czworonogów zakażonych tym pasożytem jest niestety bardzo wysoka. Dużo mniej poważne w skutkach jest zainfekowanie organizmu zwierzaka popularnymi odmianami robaków, takimi jak na przykład włosogłówka, nicień czy tasiemiec. Wówczas istnieją bardzo skuteczne lekarstwa umożliwiające szybkie pozbycie się pasożytów.

Bardzo poważną chorobą dotykającą większość ssaków, w tym psy i koty jest cukrzyca. Jej główne objawy to: znacznie zwiększone pragnienie, dużo częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, spadek wagi pomimo dobrego apetytu oraz uczucie ciągłego zmęczenia. Leczenie podobnie jak u ludzi polega na wykonywaniu zastrzyków oraz zmianie diety i zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku czworonogów problemem może być zła tolerancja insuliny, co znacznie komplikuje proces leczenia. Z kolei nieleczona cukrzyca powoduje liczne i poważne powikłania. Na zachorowanie na tą chorobę w większym stopniu narażone są otyłe psy i koty niż czworonogi charakteryzujące się prawidłową wagą ciała.

Większość właścicieli czworonogów lekceważy choroby zębów i dziąseł u swoich pupili, chociaż badania wskazują na to, że problem dotyka 91% psów i 85% kotów w wieku ponad trzech lat. W przypadku zaprzestania leczenia dochodzi najczęściej do utraty uzębienia, a komfort życia czworonogów znacznie się obniża. Na domiar złego, stany zapalne sprzyjają powstawaniu infekcji bakteryjnych, które mogą prowadzić do uszkodzenia serca, nerek i wątroby.

Inną bardzo często spotykaną chorobą jest zapalenie ucha, które objawia się przede wszystkim widoczną opuchlizną, wydobywaniem się wydzieliny z ucha i nieprzyjemnym zapachem. Zwierzę dotknięte tą dolegliwością staje się nerwowe, często drapie okolice ucha, potrząsa głową oraz reaguje silnym bólem w przypadku dotknięcia ręką w okolice ucha. Oczywiście zapalenie ucha wymaga interwencji ze strony weterynarza, a w przypadku zaniechania leczenia może powodować częściową, znaczną lub nawet całkowitą utratę słuchu.

Na koniec warto wspomnieć o pchłach i kleszczach, które znacznie zmniejszają komfort życia i pogarszają samopoczucie czworonogów. W dodatku osłabiają ich odporność i mogą prowadzić do powstawania poważnych chorób. W przypadku kleszczy należy jak najszybciej usunąć je z ciała zwierzaka. W tym celu warto udać się do weterynarza, który wykona zabieg tak, że w ciele psa lub kota nie pozostanie nawet najmniejszy fragment kleszcza. Jeśli chodzi o pchły, to istnieje wiele środków przeznaczonych do ich niszczenia. Do wyboru są różnego rodzaju szampony, odżywki, kremy, tabletki, opaski itp.

Spośród mruczków seniorów w wieku ponad dziesięciu lat przebadanych w ubiegłym roku przez pracowników klinik należących do sieci Banfield ponad połowa miała kamień nazębny, a prawie 15% było otyłych. Dodatkowo prawie dziesięć procent kotów chorowało na serce i depresję lub miało zapalenie dziąseł. Stosunkowo niewiele mruczków, bo zaledwie 2% cierpiało na artretyzm, a jeszcze mniej (nieco ponad 1%) było zainfekowanych pasożytami.

 

Źródło: CatChannel.com, StateOfPetHealth.com