Problemy psiej wątroby

Jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie wątroby wie każdy z nas. Czasami jednak narząd ten dotykają choroby różnego pochodzenia. Warto wiedzieć z którą z nich mamy do czynienia i jak pomóc psu, gdy któraś z nich go dotknie.

Źródło: Shutterstock

Wątroba odgrywa wiele ważnych funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Powodów złego funkcjonowania organu może być wiele. Mogą to być wady genetyczne i wady rozwojowe, zakażenia bakteryjne, wirusowe, procesy nowotworowe, inwazje pasożytnicze, stłuszczenie i marskość, toksykozy oraz urazy mechaniczne.

Przykładem schorzenia wrodzonego jest zespolenie wrotno – oboczne. Podczas życia płodowego wewnątrzmacicznie istnieje połączenie pomiędzy płodem i łożyskiem przez naczynie krwionośne, które bezpośrednio dostarcza krew do żyły czczej tylnej omijając wątrobę. Bezpośrednio po porodzie naczynie to zamyka się. O ile jednak tak się nie stanie na skutek omijania wątroby następuje przenikanie do krążenia substancji pokarmowych z jelit, hormonów a nawet toksyn. Schorzenie ujawnia się już w wieku młodzieńczym i to szczególnie u owczarków niemieckich, sznaucerów, yorkshire terierów oraz u maltańczyków. Następuje zahamowanie wzrostu dotkniętego wadą zwierzęcia. Pojawia się brak apetytu, wymioty i biegunki. Wkrótce dołączają niezborności ruchowe, drgawki, a nawet ślepota ośrodkowa. Symptomatyczne jest pojawienie się objawów neurologicznych mniej więcej po godzinie, dwóch od chwili zjedzenia przez zwierzę posiłku. W takich przypadkach konieczne wykonanie chirurgicznego zabiegu korygującego wadę. 

Encefalopatia wątrobowa to wynik dysfunkcji wątroby, kiedy to dochodzi do autointoksykacji organizmu czego wynikiem są różnego stopnia nasilone objawy neurologiczne i zmiany w zachowaniu. Zwykle jest to niepokój i wzmożona ruchliwość zwierzęcia. Towarzyszy temu przyspieszona akcja serca, przyspieszony oddech i objawy niestrawności. W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawia się apatia, żółtaczka, śpiączka. Leczenie wymaga użycia leków odbudowujących miąższ wątroby i usprawniających jej pracę. Częstokroć istnieje konieczność dietoterapii i płynoterapii. Leczenie bywa długotrwałe, wymagające częstego określania profilu wątrobowego za pomocą badań biochemicznych surowicy krwi.

 Wątrobę dotykają także choroby spichrzeniowe. W ich przebiegu dochodzi do nadmiernej akumulacji miedzi i defekcie jej wydalania. Stopień nasilenia objawów jest różny w zależności od postaci choroby. W łagodnym przebiegu początkowo nawet nie można wychwycić specjalnie niepokojących objawów. Jednak kiedy przybierze postać ostrą oprócz depresji i braku apetytu dochodzi do uporczywych wymiotów, biegunek może pojawić się żółtaczka. Niekiedy choroba przechodzi w formę przewlekłą charakteryzującą się wystąpieniem wodobrzusza i spadkiem wagi ciała zwierzęcia. Predysponowane są dobermany oraz bedlington teriery.