Problemy emocjonalne czworonogów

Chociaż zwierzęta często pomagają chorym osobom uporać się z trapiącymi je problemami o podłożu psychologicznym, same również potrafią cierpieć na dolegliwości związane z psychiką i emocjami. Wynika to z delikatnej psychiki czworonogów, które przeżywają wszystkie poważniejsze zmiany w swoim otoczeniu. Ponadto większość psów i kotów bardzo mocno przywiązuje się nie tylko do miejsc, ale także do ludzi, którzy towarzyszą im w codziennym życiu.

Nie tylko ludzie, ale także zwierzęta cierpią na dolegliwości o podłożu emocjonalnym Nie tylko ludzie, ale także zwierzęta cierpią na dolegliwości o podłożu emocjonalnym Źródło: Shutterstock

Choroby psychiczne i zaburzenia emocjonalne zwierząt wynikają nie tylko ze złych doświadczeń, ale mogą być także efektem podeszłego wieku lub urazów fizycznych głowy. Poza tym psy i koty zaliczają się do ssaków co oznacza, że nie tylko ich mózg, ale także cały układ nerwowy funkcjonuje w podobny sposób, jak u ludzi. Nikogo nie powinien więc dziwić starszy pies mający problemy z pamięcią czy nawet zwierzak cierpiący na chorobę Alzheimera. Ponadto stosunkowo częstym zjawiskiem są zaburzenia emocjonalne u czworonogów. Jak wskazują wyniki badań, coraz więcej właścicieli zwierząt zamieszkujących najbardziej rozwinięte i zurbanizowane obszary na świecie, zabiera swoich ulubieńców do behawiorystów, a nawet leczy ich skołatane nerwy za pomocą podobnych leków antydepresyjnych jak te stosowane przez ludzi.

Już Karol Darwin zauważył, że zwierzęta zachowują się czasami całkowicie irracjonalnie, co świadczy o tym, że mają problemy psychiczne lub emocjonalne. Obecnie żadnego doświadczonego weterynarza nie zaskoczy widok psa czy kota cierpiącego na depresję, załamanie nerwowe, atak paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy zespół stresu pourazowego. Co gorsza, większość takich przypadłości odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym czworonogów. Z kolei terapia bywa trudna i nie zawsze skuteczna. Dlatego najważniejszym elementem postępowania z wrażliwymi zwierzętami jest profilaktyka, a więc zapobieganie sytuacjom, w których pies czy kot może czuć się zagrożony. Z tego też powodu zanim zdecydujemy się na adopcję czworonoga, powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór konkretnej rasy i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić naszemu pupilowi odpowiednie warunki do życia i zaspokoić jego podstawowe potrzeby emocjonalne.

 

Źródło: The Boston Globe