Problemy adopcyjne brytyjskich mruczków

Koty przebywające w schroniskach na terenie Wielkiej Brytanii mają często problem ze znalezieniem nowych domów tylko z powodu koloru swojego futerka. Chociaż od wieków mruczki na Wyspach Brytyjskich były poważane i omijały je prześladowania charakterystyczne dla średniowiecznej kontynentalnej Europy, to obecnie coraz częściej spotyka się osoby uprzedzone do czarnych kotów w Anglii.

Czarne koty nadal budzą lęk u wielu ludzi Czarne koty nadal budzą lęk u wielu ludzi Źródło: Shutterstock

Prowadząca dwadzieścia dziewięć centrów adopcyjnych na terenie Wielkiej Brytanii organizacja o nazwie Cats Protection przeprowadziła badania, z których jasno wynika, że czarne koty czekają w schroniskach na nowe domy o 40% czasu więcej niż pozostałe mruczki. Duża część mieszkańców Anglii nadal myśli stereotypowo i wierzy w przesądy związane z czarnymi kotami. Spośród około 230 000 czworonogów, którymi każdego roku opiekują się pracownicy Cats Protection, to właśnie czarne mruczki mają największe problemy ze znalezieniem domu.

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, wiele osób nadal obawia się o swoje bezpieczeństwo, gdy czarny kot przebiegnie im drogę przemieszczając się z prawej strony w lewo, bo zwiastuje to pecha. Z kolei jeśli taki mruczek przemaszeruje z lewej strony na prawą, wówczas zdaniem niektórych ludzi świadka takiego zdarzenia spotka wkrótce szczęście. Jak przyznaje reprezentujący Cats Protection Campbell-Blake, spośród czterystu dwóch kotów, którym udało się znaleźć nowych opiekunów w zeszłym roku, zaledwie sto dziewięćdziesiąt miało futerko w czarnym kolorze. Na domiar złego, z ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca Brytyjczyków zainteresowanych adopcją kota wynika, że aż sześćdziesiąt procent osób nie chce przygarnąć czarnego mruczka. Dlatego pracownicy organizacji Cats Protection zamierzają w najbliższym czasie przeprowadzić kilka kampanii mających na celu zmianę negatywnego stereotypu dotyczącego czarnych kotów. Szczegółowe informacje na temat organizacji oraz porady i informacje na temat kotów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Cats Protection dostępnej pod adresem http://www.cats.org.uk/

 

Źródło: DailyMail.co.uk, Cats.org.uk