Problem przekąsek u psów z nadwagą

Czy pies z nadwagą zasługuje na smaczną nagrodę podczas spaceru? Jakie przekąski można stosować w żywieniu psa z nadwagą lub otyłością? Odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być jedna – żadnych.

Źródło: Hemera/Thinkstock

Przekąski to najczęściej produkty, które właściciel wykorzystuje dla poprawienia swojej relacji z psem. W takich sytuacjach jak szkolenie czy spacer są one bardzo wygodną metodą budowania pozytywnych zachowań. Niestety, ich stosowanie w nadmiarze może być przyczyną nadwagi i otyłości, gdyż są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów, które to właśnie składniki odpowiadają za wysoką atrakcyjność smakową przekąsek. Wyedukowany właściciel zdający sobie sprawę z zagrożenia jakie stwarzają nadwaga i otyłość powinien traktować przekąski jako dodatkowe źródło energii i uwzględniać ich kaloryczność w bilansowaniu dobowego zapotrzebowania energetycznego swojego psa.

Komercyjnie produkowane przekąski dla psów zawierają głównie dwa składniki, które sprawiają, że są to produkty wysokoenergetyczne. Są to węglowodany (stosowane głównie jako surowce umożliwiające formowanie przekąski w pożądany kształt) oraz tłuszcze, których zadanie polega na poprawie smakowitości takiego jedzenia. Podawanie przekąsek musi być zatem uwzględnione w bilansie energetycznym dobowego zapotrzebowania psa.

Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pełnoporcjowej karmy dla psa, przekąski nie są pełnowartościowym produktem. Poprzez wysoką zawartość tłuszczu i węglowodanów są dobrym nośnikiem energii, ale nie zawierają wszystkich pozostałych składników odżywczych w wystarczających proporcjach. Stąd też słuszna obawa, że nadmiar przekąsek może doprowadzić do nadwagi i otyłości przy pojawiających się objawach niedoborów niektórych składników odżywczych. Z punktu widzenia dietetyka taka sytuacja będzie trudna do zdiagnozowania tylko na podstawie oceny sylwetki psa, który z pozoru je za dużo a jednak brakuje mu niektórych ważnych składników odżywczych.

Problem przekąsek w żywieniu psów wiąże się także z niewłaściwą interpretacją przez właścicieli produktów jakimi są gryzaki. Gryzak z założenia nie jest przekąską gdyż zazwyczaj nie dostarcza wartości odżywczych. Najpowszechniej występującą formą gryzaków są wszelkiego rodzaju zwinięte, sprasowane fragmenty ścięgien i skór zwierząt rzeźnych, które to fragmenty wcześniej zostały w specyficzny sposób przetworzone. Tego typu gryzaki nie zawierają zbyt dużo łatwo przyswajalnej energii i dlatego są bezpieczną formą urozmaicenia czasu psa. Dodatkowo, w czasie żucia dochodzi do wydzielanie dużej ilości śliny, która działa regulacyjnie na funkcje przewodu pokarmowego. Jedyna ogólna uwaga dotycząca tego typu gryzaków – aby przedłużyć czas ich przydatności do spożycia stosuje się na nich dość agresywne metody obróbki: termiczną i chemiczną. Szczególnie ta ostatnia może być niekorzystna dla psa, gdyż użyte związki chemiczne o charakterze konserwantów i przeciwutleniaczy mogą powodować m.in. dolegliwości żołądkowe. Dlatego też w przypadku zaobserwowania biegunki lub innych objawów ze strony przewodu pokarmowego powinno się takie gryzaki jak najszybciej odstawić.

Bezpieczna formą zajęcia czasu psa w przypadku naszej nieobecności w domu mogą być specjalne zabawki, np. wykonane z kauczuku lub innego twardego ale elastycznego tworzywa, które mają specjalnie przygotowane otwory, gdzie możemy wsadzić kawałki jedzenia. Pies, próbując się do nich dostać, pracowicie spędza czas w samotności, a właściciel ma pewność, że podczas jego nieobecności dom pozostaje bezpieczny. Stosowanie tego typu „wypełniaczy” czasu ma duże znaczenie w przypadku szczeniąt i psów młodych, a z punktu widzenia żywienia nie ma wpływu na zwiększenie w istotny sposób energetyczności dziennej dawki żywieniowej.

Omawiając temat przekąsek należy także pomyśleć o ewentualnych korzyściach, które pies może odnieść w przypadku stosowania przekąsek, które poza wartością odżywczą mogą być źródłem związków biologicznie czynnych, wywierających różne efekty prozdrowotne. Przekąski będące źródłem fitozwiązków, włókna pokarmowego, składników prebiotycznych czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są z pewnością ciekawą i przynoszącą efekt profilaktyczny formą urozmaicenia diety psa.