Prawo przyjazne dla zwierząt

W większości krajów na świecie wprowadzane są różne prawa mające na celu ochronę zwierząt i poprawienie komfortu ich życia. Najbardziej opiekuńcze dla czworonogów są głównie kraje o wysokim poziomie życia położone na kontynencie europejskim i w innych najlepiej rozwiniętych rejonach świata.

Źródło: Shutterstock

Przykładowo w społeczeństwie austriackim od wieków istnieje silnie zakorzeniona świadomość ochrony przyrody i zwierząt. Dlatego tamtejsze prawodawstwo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie jeśli chodzi o kary dla osób znęcających się nad zwierzętami. W tym niewielkim alpejskim kraju w sklepach zoologicznych nie wolno sprzedawać szczeniaków ani mruczków. Z kolei cyrki nie mogą wykorzystywać do przedstawień lwów i tygrysów. Restrykcje obowiązują także samych właścicieli czworonogów, którzy nie mają prawa obcinać psom uszu ani ogonów. W Austrii zakazane jest także trzymanie psów na łańcuchach, stosowanie obroży, które sprawiają ból lub trudności z oddychaniem u psa oraz instalowanie płotów elektrycznych niewidocznych dla zwierząt. 

W Polsce prowadzonych jest wiele kampanii na rzecz poszanowania praw zwierząt Źródło: Maciej Laskowski

Ciekawe przepisy odnośnie zakupu i hodowli niektórych ptaków mają Włochy. Wszystkie gatunki, które źle znoszą samotność mogą być trzymane w klatce jedynie wtedy gdy mają towarzystwo. Oznacza to, że na przykład niektóre papugi można kupować i hodować tylko w parach. Włoskie prawo zabrania także wykorzystywania złotych rybek jako pokarmu dla innych zwierząt. Z kolei w Anglii i Walii w 2006 roku uchwalono ustawę o nazwie Animal Welfare Act. Określono w niej, że każda osoba decydująca się na zakup lub adopcję zwierzaka musi zapewnić mu odpowiednie miejsce i środowisko do życia, pożywienie i wodę, możliwość wyrażania emocji i prawidłowego rozwoju, a także zabezpieczyć przed zagrożeniami i chorobami. Podobnie jak we Włoszech, na Wyspach Brytyjskich prawo także nakazuje znalezienie niektórym gatunkom zwierząt pary, gdyż życie w pojedynkę może mieć negatywny wpływ na ich psychikę. Korzystne dla czworonogów przepisy obowiązują także w Danii i Holandii chociaż oba kraje uważane są za wyjątkowo liberalne. Niemniej ich mieszkańcy są wielkimi miłośnikami zwierząt i nie ma wśród nich przyzwolenia na stosowanie jakichkolwiek form przemocy wobec bezbronnych zwierząt.

Niestety na wielu kontynentach, w tym w Azji są nadal kraje gdzie prawa zwierząt nie są przestrzegane. Na szczęście powoli aczkolwiek sukcesywnie ta sytuacja zmienia się na lepsze. Przykładowo w 1999 roku w jednym z najmniejszych azjatyckich państw Bhutanie założono Towarzystwo na Rzecz Ochrony i Opieki nad Zwierzętami (The Royal Society for the Protection and Care of Animals). Jego działania spotykają się z powszechną akceptacją ze strony mieszkańców Bhutanu, którzy należą w większości do wyznawców buddyzmu i hinduizmu, a więc religii kładących duży nacisk na harmonijne współżycie człowieka z przyrodą. Z kolei bogacenie się społeczeństwa chińskiego sprawiło, że wielu jego obywateli zaczyna traktować psy i koty jako członków swoich rodzin. Natomiast w Japonii jak grzyby po deszczu powstają kocie kawiarnie, które cieszą się ogromną popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Źródło: Petside