Prawo do opieki nad zwierzętami podczas rozwodu

W Stanach Zjednoczonych coraz większy problem podczas spraw rozwodowych stwarza kwestia opieki nad zwierzętami wychowywanymi wspólnie przez małżonków, którzy nagle postanowili się rozstać. Często obie strony usilnie zabiegają o możliwość zatrzymania przy sobie ukochanego psa lub kota. Oczywiście jak zwykle najbardziej cierpią na tym bezradne czworonogi, które czują się jak przedmioty przekazywane z rąk do rąk.

Czworonogi także przeżywają sprawy rozwodowe swoich opiekunów Czworonogi także przeżywają sprawy rozwodowe swoich opiekunów Źródło: Ed Yourdon / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Czasami sprawy rozwodowe, w których kością niezgody są czworonogi, dotyczą znanych i sławnych osobistości życia publicznego. Najlepszym przykładem jest sytuacja, w której znalazła się słynna aktorka Melanie Griffith, która po osiemnastu latach małżeństwa postanowiła rozstać się ze swoim nie mniej znanym mężem Antonio Banderasem. Celebryci byli wielkimi miłośnikami czworonogów i na co dzień opiekowali się trzema psami. W takiej sytuacji ustalenie tego, kto zachowa prawo do opieki nad każdym ze zwierząt będzie stanowiło dla prawników twardy orzech do zgryzienia.

Podobne przypadki nie należą wcale do rzadkości. Wynika to z tego, że większość Amerykanów traktuje swoje czworonogi tak samo, jak pozostałych członków rodziny, a jak wskazują na to wyniki badań, obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych zamieszkuje łącznie około 218 milionów zwierząt domowych, w tym 70 milionów psów i 74 miliony kotów. Dla każdej osoby silnie związanej emocjonalnie z czworonogiem, brak możliwości kontaktowania się ze swoim ulubieńcem jest prawie taką samą stratą, jak jego śmierć.

Prowadzący sprawy rozwodowe sędziowie często przyznają prawo do opieki nad zwierzętami tej osobie, która otrzymuje prawo do opieki nad dziećmi. Kierują się w tym przypadku dobrem maluchów silnie związanych ze swoimi ukochanymi pupilami. Dużo trudniejsze jest rozstrzyganie takich sporów w przypadku, gdy rozwodzące się małżeństwo nie posiada dzieci lub są one osobami dorosłymi.

 

Źródło: Commdiginews.com