Prawo a podróż ze zwierzęciem w wakacje

Coraz częściej na urlopy zagraniczne z właścicielami wyjeżdżają także Milusińscy. Ich podróżne regulują osobne przepisy prawne. Często taką podróż zaplanować należy kilka miesięcy przed. Poniżej przegląd przepisów dotyczących najpopularniejszych wakacyjnych celów.

Źródło: Shutterstock

Unia Europejska
Najważniejszym dokumentem pozwalającym na podróżowanie ze zwierzętami towarzyszącymi (psami, kotami i fretkami) jest paszport. Wystawić go mogą upoważnieni lekarze weterynarii, których listę znaleźć można na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (www.vetpol.org.pl). Warunkiem wystawienia paszportu jest zaczipowanie zwierzęcia. Mikroczip umieszcza się z lewej strony szyi przy użyciu strzykawki o grubszej igle. Zabieg ten zwierzęta znoszą z reguły dobrze, pomóc im można znieczulając skórę miejscowo przy użyciu sprayu lub żelu. Numer nadany zwierzęciu jest unikatowy i będzie jego identyfikatorem przy wszystkich czynnościach weterynaryjnych. Przed wszelkimi szczepieniami i odrobaczeniami, które wpisane mają zostać do paszportu, najpierw sprawdzony zostanie numer, aby mieć pewność, czy paszport należy do właśnie tego zwierzęcia. 

Tak oznakowane zwierzę należy bezwzględnie zaszczepić przeciwko wściekliźnie (dotyczy to zwierząt powyżej 3. miesiąca życia). Szczepienia wykonane przed czipowaniem są niestety nieważne i należy je powtórzyć. Dopiero po upływie 21 dni szczepienie takie uznaje się za ważne, a więc dopiero wtedy możemy z naszym pupilem udać się na wakacje (dzień szczepienia to dzień 0, nie dzień 1)!

Tuż przed wyjazdem udać się należy do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i poświadczy, iż jest ono zdrowe i może z nami podróżować. Wpis taki znaleźć się powinien w odpowiedniej rubryce paszportu.

Poniżej szczegółowe zasady wyjazdu do najpopularniejszych krajów Unii Europejskiej.

Hiszpania
Podczas przewozu zwierząt z Polski do Hiszpanii i z powrotem obowiązują ogólne przepisy unijne.

Portugalia
Oprócz ogólnych przepisów unijnych restrykcje dotyczą ras uznanych za niebezpieczne, a mianowicie psów rasy Tosa Inu, Fila Brasileiro, American Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Staffordshire Bull Terrier, Staffordshire Terrier Americano, Rottweiler. Zwierzęta te mogą być przywiezione w celach niekomercyjnych, jednak pobyt powyżej 4. miesięcy skutkuje obowiązkową sterylizacją/kastracją. Transport w celach hodowlanych lub sprzedaży podlega szczególnym, odrębnym przepisom. Również wjazd zwierząt z kopiowanymi uszami i ogonami wymaga posiadania zaświadczenia od lekarza weterynarii o wykonaniu tego zabiegu z przyczyn zdrowotnych.

Włochy
Przemieszczanie zwierząt poniżej 3. miesiąca życia niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie jest niedozwolone.  

Malta
Wymagane jest odrobaczenie przeciwko tasiemcom Echinococcus, które podane musi być na 120 do 24 godzin przed wjazdem.

Wielka Brytania 
Podobnie jak w przypadku Malty wymagane jest dodatkowo odrobaczenie przeciwko bąblowcom Echinococcus. Lista zakazanych w Wielkiej Brytanii ras zawiera: Pit Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro. Podróż ze zwierzęciem może odbywać się tylko wybranymi trasami oraz przez autoryzowanych przewoźników. 

Chorwacja
W kraju tym obowiązują ogólne przepisy unijne.

Państwa trzecie
Trudniej sprawa ma się z państwami trzecimi, nie należącymi do Unii Europejskiej. Oprócz spełnienia przepisów kraju, do którego się udajemy, wziąć pod uwagę musimy także kraje, przez które będziemy przejeżdżać. Dodatkowo zwierzę spełnić musi warunki powrotu do Unii Europejskiej. Do Polski nie wolno wwozić zwierząt młodszych niż 3 miesiące, więc niestety psie i kocie maluchy zostać muszą w domu. O szczegółowe informacje pytać należy w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii lub w konsulatach danego kraju.