Prawidłowe robienie kucyków

Są takie rasy psów, którym, mówiąc najprościej, grzywka wpada czasem do oczu. Z pomocą przychodzi zwyczajny kucyk. Jak jednak wygodnie dla psa i zdrowo dla jego sierści wykonać taką psią fryzurę?

Źródło: shutterstock

York lub shih tzu to psy długowłose. Nie powinny na co dzień  nosić kucyków spiętych gumką. Od gumek włos się niszczy, lepiej użyć frotki. Mimo to wielu właścicieli psów używa gumek, bo są tańsze, nie widać na nich brudu, etc. Oczywiście kucyk powinien być codziennie przeczesany i zrobiony od nowa. Nie można doprowadzić do stanu by włos się sfilcował.

Nigdy nie czeszemy yorka „na sucho”. Przed czesaniem trzeba nanieść na włos odżywkę lub płyn do rozczesywania. Wielką sztuką jest zrobić prawidłowo kucyk, tak by utworzył się charakterystyczny kok. W tym celu zbieramy grzebieniem włoski z czoła i boków głowy, oraz z tyłu głowy do linii łączącej uszy. Zaczesując włoski łapiemy jednocześnie sierść z wewnętrznych brzegów uszu aby zbliżyć je mocno do siebie. Ucho powinno stać pionowo na głowie, tak aby jego szpic znajdował się na linii przechodzącej przez środek oka. Włos na czole formujemy grzebieniem w delikatną „bombkę”, modelując stop. Dopiero na gumce zapinamy kokardkę, uważając aby dobrze i prosto się trzymała. Bardzo ważne jest, aby nie ściągać raz założonych gumek, gdyż niepotrzebnie wyrywają włosy, powinno się je rozcinać. Jeśli ktoś nie jest wprawiony w robieniu kucyków to lepiej użyć dwóch gumek.        

Kucyk, nazwijmy go podstawowym, robimy na środku głowy psa, dołączamy włosy znajdujące się przy uszach by nieco zbliżyć je do siebie. Ten kucyk będzie bazą do dołączenia do niego włosów z nad oczu. Ten sposób nie jest może wzorcowym, ale daje dwie korzyści. Możemy kontrolować, by niezbyt mocno naciągać włosy znad oczu by pies mógł mrugać powiekami! Dla osób mniej wprawionych ten sposób wydaje się prostszy, a kucyk dobrze się trzyma. Można puścić wodze fantazji i próbować robić warkocze dobierane, kucyki z trzech gumek. Możliwości jest wiele, a ich ilość zależy wyłącznie od naszej fantazji i wprawy w zaplataniu włosów.