Poznaj i pokochaj psa z Karoliny

Istnieje wiele ras psów, które pochodzą z konkretnych czy regionów i noszą nazwy związane z tym pochodzeniem. Znamy buldoga francuskiego lub angielskiego, wyżła węgierskiego, owczarka niemieckiego czy polskiego owczarka nizinnego. Wiemy też, że akita pochodzi z Japonii, borzoj z Rosji, a  briard czy beauceron z Francji. Istnieją także rasy, które mają w nazwie „amerykański”, ale są to przeważnie wyhodowane w USA wersje znanych ras np. buldog amerykański, cocker spaniel amerykański czy boston terier. Pies z Karoliny jest jednak rasą, która wywodzi się wprost od dzikich psów zamieszkujących południowe stany USA. Psy tej rasy są bardzo podobne do australijskich psów dingo, dlatego są często nazywane „amerykańskie dingo” albo z powodu południowych korzeni „dixie dingo”.  Pojedyncze osobniki psów z Karoliny zamieszkują nadal w stanie dzikim niedostępne obszary południa Stanów Zjednoczonych głównie Georgię i Południową Karolinę, ale większość psów tej rasy stało się psami domowymi.

Pies z Karoliny Pies z Karoliny Źródło: internet

Pies z Karoliny został po raz pierwszy opisany jako rasa w latach 1970. przez ekologa z Uniwersytetu w Georgii doktora I. Lerha Brisbina . Naukowiec zauważył psa w okolicach Savannah River. Początkowo myślał, że to zgubiony mieszaniec, ale potem zobaczył więcej niemal identycznych psów.  
Pies z Karoliny (Carolina Dog lub American Indian Dog) to tak zwany parias czyli pierwotna rasa psa pochodząca z Ameryki Północnej. Rasa ta nie jest uznawana przez FCI. Badanie DNA wykazuje, że psy z Karoliny pochodzą od wilka indyjskiego a ich wygląd bardzo przypomina opisy psów hodowanych przez Indian w momencie podboju Ameryki przez Europejczyków.

Pies z Karoliny to pies średniej wielkości podobny do niewielkiego szakala, wilka i charta. To jedna z tych ras, które nie były modyfikowane przez człowieka, aby otrzymać pożądane cechy wyglądu. Ich cechy fizyczne i psychiczne ewoluowały naturalnie, aby pozwolić psom przetrwać w środowisku naturalnym. Psy te charakteryzują się dużymi stojącymi uszami i ogonem zakręconym do góry. Są szczuplej , zwartej, atletycznej budowy, z podłużnym pyskiem i dość długą szyją. Występują w różnych wariantach kolorystycznych od płowej poprzez rudą do czarnej podpalanej i łaciatej.   

Psy z Karoliny bywają nieco nieśmiałe i płochliwe, ale generalnie znakomicie sprawdzają się jako psy domowe. Ponieważ są psami żyjącymi pierwotnie w stadzie bardzo szybko adaptują się do stada złożonego z ludzi. Sprawdzają się jako psy stróżujące, ale nie są agresywne. Lubią dzieci.Są czyste, inteligentne i nie mają tendencji do ucieczek jak inne pariasy.  Nie wykazują żądnych chorób genetycznych, które są często spotykane u ras hodowanych sztucznie.  Po prostu psy idealne!

źródło: https://www.rover.com/blog/fall-love-americas-wild-dog-carolina-dog/

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem