Powiększamy terytorium kota niewychodzącego

Jeśli decydujemy się dzielić nasze życie z kotem, nie wolno nam zapominać, że koty żyją w „3D”. Brzmi dziwnie? Tylko z pozoru. Dobra przestrzeń to dla kota jedna z kluczowych wartości w życiu.

Kocie terytorium można powiększyć głównie... w pionie. Kocie terytorium można powiększyć głównie... w pionie. Źródło: shutterstock

Jeśli spojrzymy na nasze mieszkanie uzmysłowimy sobie fakt, że podczas gdy my poruszamy się w nim tylko po podłodze, nasze koty wskakują na szafy, łóżka, stoły i półki, tak więc korzystają z niego nie tylko w poziomie ale i w pionie, wykorzystując dostępną przestrzeń daleko lepiej niż ludzie.

Choć możliwość życia w 3D  jest ważna dla każdego kota, kwestia ta staje się o wiele bardziej istotna w przypadku, gdy dzielimy życie z wieloma kotami lub też dodatkowo ze zwierzęciem innego gatunku. Każdy kto ma kilka kotów zauważył na pewno, że mają one zwyczaj dzielenia między siebie naszego mieszkaniem. Wyznaczają miejsca wspólne i takie, w których przebywać może konkretny kot. Biada temu kotu, który będzie próbował zająć miejscówkę innego osobnika. Co jest jednak jeszcze bardziej niesamowite, niektóre koty potrafią dzielić się  konkretnym miejscem na przykład według pór dnia. Jeden kot korzysta z niego rano, a inny po południu. Legowiska najbardziej atrakcyjne, czyli według kotów położone najwyżej, należą zazwyczaj do zwierząt najbardziej pewnych siebie.

Jeśli mamy kilka kotów, a każdy z nich nie będzie miał swojego legowiska, w którym będzie czuł się bezpiecznie i z którego nikt nie będzie go przeganiał, mogą pojawić się u zwierząt różnego rodzaju zaburzenia behawioralne.

Powiększenia terytorium naszego kota możemy dokonać poprzez zapewnienie mu kryjówek, tuneli, kocich drzewek, systemu półek lub poprzez zaadaptowanie balkonu tak, by przebywanie na nim było dla zwierzaka atrakcyjne i bezpieczne.

Powiększenie terytorium w poziomie

  • Budki, dziuple  i inne kryjówki

Koty uwielbiają się chować i penetrować nowe, ciasne, niezbadane jeszcze miejsca. W tym celu możemy im zapewnić dostęp do legowisk – kryjówek, takich jak budki z umieszczonymi na nich drapakami oraz miejscówek w postaci groty, śpiwora czy ptasiej dziupli wykonanych z wikliny lub płyt pokrytych materiałem. Kryjówki pozwalają zdrzemnąć się w zacisznym miejscu, ale i są zbawieniem dla nowych kotów integrujących się dopiero z otoczeniem lub po prostu dla zwierząt nieśmiałych czy płochliwych. Kotom łatwiej jest często obserwować domowników z ukrycia niż leżąc na kanapie, a dzięki kryjówkom mogą być bliżej nas i nadal pozostawać niewidoczne. W takich miejscach koty znajdą również ukojenie jeśli czegoś się przestraszą lub gdy nie czują się dobrze i szukają odosobnienia. Oczywiście należy pamiętać, że kotu w kryjówce nie należy przeszkadzać. Wyjdzie z niej sam, gdy będzie na to gotowy.

  • Tunele 
    Tunel z materiału to nie tylko nowa zabawka, ale i rozwiązanie dla płochliwych kotów, które np. wolą się schować... w drodze do kuwety. Źródło: Hemera / Thinkstock

Innym sposobem na powiększenie kociego terytorium jest rozmieszczenie w domu różnego rodzaju tuneli. Koty będą mogły zaczaić się w nich podczas zabawy z nami lub innym kocim towarzyszem. Będą się też mogły przemieszczać tunelem z miejsca na miejsce. To przeznaczenie tuneli polecane jest zwłaszcza dla kotów nieśmiałych i nowych w naszym domu lub dla kotów które dopiero oswajamy. Jeśli postawimy taki tunel pomiędzy kryjówką a kuwetą, kot nie będzie musiał czekać aż wszyscy domownicy pójdą spać, by móc załatwić się pod osłoną nocy.

Pamiętajmy o tym, że im więcej wyjść z takiego tunelu, tym lepiej. W sklepach dostępne są długie tunele z trzema wyjściami oraz modele z trzema ramionami i dodatkowym wyjściem pośrodku. Większa liczba wejść i wyjść zwiększa atrakcyjność tunelu, sprawia również, że jest on bezpieczny. Poza tym rozbudowany tunel zmniejsza szansę na zderzenie się w nim rozpędzonych, spłoszonych kotów. Na tunelową infrastrukturę nie musimy wydawać fortuny. Możemy ją na przykład zrobić z połączonych kartonów i dać do ozdobienia naszym dzieciom.

1 2 3