Powiedz to bez słów

Znamy je na wylot. Wystarczy jedno spojrzenie, nieznaczny ruch ogonem albo mruknięcie i w mig odczytujemy ich potrzeby. Wydaje się, że język ciała to język ponad podziałami. Jednak u psów i kotów nie zawsze podobne zachowania mają to samo znaczenie. Oto krótki przewodnik po tym, co chcą nam powiedzieć czworonożni pupile.

 

Źródło: Shutterstock

OGON

Kot paraduje z wyprostowanym niczym antenka ogonem, gdy jest zrelaksowany i przyjaźnie usposobiony. Niektórzy mówią, że „antenkę ma nastawioną na odbiór”, czyli że bardzo uważnie obserwuje, jest pewny siebie i wyraźnie zainteresowany otoczeniem. Ale uwaga: gdy uniesiony ogon ma nastroszone futro, zazwyczaj oznacza to alarm i silne zdenerwowanie. Kiedy zwierzę czuje się niepewnie, ogon ma tendencję do opadania. Kot machający ogonem to kot czujący wroga.

Pies trzyma ogon wysoko, kiedy jest podekscytowany, ale też wzburzony, bliski agresji. Psi ogon najczęściej spoczywa w neutralnej pozycji, opadając wzdłuż ciała – to oznaka stabilności i zrelaksowania. Przyjazny pies merda ogonem podniesionym na średnią wysokość. Podobnie jak u kota, zjeżona sierść oznacza strach i potencjalną agresywną reakcję.

 

PYSK

Kot: ma pysk zamknięty, gdy jest spokojny, ma poczucie bezpieczeństwa i dobry nastrój.  Najczęściej spotykany wyraz „kociej twarzy” to ten z zamkniętym pyszczkiem.

Pies: ma się dobrze, gdy jego pysk jest zamknięty lub lekko rozchylony. Im bardziej zwierzę napięte, tym silniej zaciska szczęki.

 

ZIEWANIE

Pies: zwiewając może okazywać napięcie, stres.

Pies i kot: ziewaniem pomagają sobie w sytuacjach konfliktowych. Ziewanie je uspokaja.

 

OCZY

Kot: rozszerza źrenice, gdy się boi lub jest gotowy do ataku. Powiększone źrenice to także oznaka podekscytowania. Gdy kot patrzy hardo prosto w oczy, lepiej uważać na jego pazury.

Pies: przestraszony ma większe źrenice. „Duże oczy” robi też pies rozemocjonowany. Mruganie oznacza zachętę do przyjaznej interakcji, a bezpośredni kontakt wzrokowy (bez uciekania spojrzeniem na boki) to wyzwanie, zaczepka.

 

WĄSY CZUCIOWE

Kot i pies: naprężają je, gdy odbiorą jakiś interesujący bodziec. Wyrazem zainteresowania są wąsiki sztywno sterczące na boki.

 

USZY

Kot: pewny siebie i otwarty na kontakt trzyma uszy wysoko i czujnie. Zainteresowany przesunie je lekko do przodu i napręży. Gdy uszy kierują się do tyłu lub drgają, może to oznaczać niepewność lub fakt, że spotkanie (z człowiekiem lub też z innym zwierzęciem) nie przebiega najlepiej.

Pies: przyjaźnie nastawiony ma uszy w pozycji neutralnej lub lekko odchylone do tyłu. Uległy, okazujący pokorę położy je jeszcze bardziej po sobie, a przestraszony – zupełnie płasko na głowie.

 

DYSZENIE

Kot i pies: dyszą, gdy są wystraszone albo silnie zdenerwowane.

Pies: dyszy też, gdy jest mu gorąco.

Kot: gdy dyszenie nie jest związane ze stresogenną sytuacją, może być oznaką choroby.

 

PRZEWRACANIE SIĘ NA BOK

Kot: kładzie się, aby uniknąć potencjalnego zagrożenia. Dodatkowo może wyciągnąć się, żeby wydać się większym niż jest w rzeczywistości i bardziej groźnym dla przeciwnika.

Pies: najczęściej w ten sposób pokazuje, że nie ma złych zamiarów. To też sposób na wygaszenie konfliktu w zarodku.

 

ODSŁONIĘCIE BRZUCHA

Kot: kładzie się w ten sposób w samoobronie. Z łatwością może odsłonić pazury u wszystkich czterech łap i w razie potrzeby zrobić z nich użytek. Czasem kot odsłania brzuszek bez podtekstu gotowości do ataku, w obecności osób, do których ma zaufanie, ale tak naprawdę niewiele kotów lubi głaskanie po tej części ciała.

Pies: odsłania swoje czułe miejsce okazując uległość, ale też zachęca w ten sposób do pieszczot, bo bardzo je lubi.

 

SKULENIE SIĘ

Kot i pies: chcą sprawić wrażenie mniejszych niż rzeczywiście są. Zwieszona głowa i podkulony ogon wskazują na naprawdę duży strach.

 

 

 

Przygotowując „słowniczek” języka ciała zwierząt korzystałam z informacji zamieszczonych na Vetstreet.com