Potęga psiego nosa

Psi nos to niezwykle skomplikowany i precyzyjny mechanizm. O wyjątkowym węchu naszych czworonożnych przyjaciół wiemy już sporo i potrafimy go na wiele sposobów wykorzystywać. Nauka dostarcza jednak ciągle nowych odkryć, dzięki którym zmysł, jakim każdy pies się szczyci, staje się nam bliższy, ale też coraz bardziej fascynujący.

Źródło: Shutterstock

Tego jeszcze nie było! Wyniki pierwszego na świecie badania reakcji psiego mózgu na różne zapachy, przy którym posłużono się rezonansem magnetycznym, opublikowano w czasopiśmie Behavioral Process. Eksperyment był wyjątkowo trudny do przeprowadzenia, ponieważ aparatura używana do wykonywania rezonansu jest bardzo czuła i od poddawanego zabiegowi osobnika wymaga się zastygnięcia nieruchomo na (dłuższy) czas. Spróbujcie przekonać do tego psa! Zakwalifikowane do udziału w eksperymencie zwierzęta musiały więc najpierw przejść specjalne szkolenie, dzięki któremu wiedziały, jak powinny się zachować i udało się.  Dalej już poszło z górki.

Naukowcy przeskanowali mózgi 12 psów różnych ras. W czasie badania zwierzętom zaprezentowano kolejno 5 różnych próbek zapachowych i obserwowano, jakie reakcje te zapachy wywołują w mózgach czworonogów. Zwierzaki dostały do powąchania swój własny zapach, zapach nieznajomego psa, zapach psa znajomego oraz zapachy człowieka – osoby kompletnie obcej i jednego z domowników. Z testu wyłączono właścicieli psów, gdyż byli oni mocno zaangażowani w pomoc w czasie trwania badania, byli więc cały czas obecni w pomieszczeniu, gdzie eksperyment przeprowadzano. Przed pobraniem próbek zapachów ludzi poproszono, aby przez 24 h wcześniej nie używali dezodorantu ani perfum, tak aby ich indywidualny zapach nie był niczym przytłumiony czy też zupełnie zamaskowany.

Co pokazały wyniki? Jak można się było spodziewać, każdy z zapachów wywołał podobną odpowiedź ze strony psiego mózgu, a konkretnie z jego części zaangażowanej w rozpoznawanie zapachów. Każdy ślad został więc zauważony i sklasyfikowany, ale zapachy znajome zaowocowały o wiele silniejszą reakcją. Najmocniejszą w przypadku zapachu znajomych ludzi, w drugiej kolejności – znajomych psów. Ciekawe, że najbardziej entuzjastyczne reakcje na ludzki zapach przejawiały te z psów, które były w przeszłości szkolone na psich pomocników i terapeutów. Być może taki trening wzmocnił ich więź z człowiekiem jeszcze silniej, niż „zwykłe” codzienne współistnienie.

Okazuje się, że psi nos, w połączeniu z mózgiem, potrafi bardzo dużo. Wszyscy uwielbiamy, gdy nasi pupile cieszą się jak szaleni na nasz widok, a przy powitaniu skaczą, liżą i całym sobą pokazują, jak bardzo są zadowoleni. Teraz wiemy też, że podobna reakcja może być wyzwolona bez naszej fizycznej obecności – pies prawidłowo rozpoznaje zapach i kojarzy go za najmilszymi w życiu rzeczami (może karmieniem, może zabawą, może po prostu tym, że dla nich i z nimi jesteśmy), nawet gdy nie ma nas w pobliżu. To dopiero jest przyjaźń!

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem