Postaw psa na bieżni

Wielu z nas przez całe życie toczy walkę ze zbędnymi kilogramami. Problem nadwagi nie jest jednak zarezerwowany dla człowieka. Borykają się z nim również zwierzęta domowe, dla których duże porcje ulubionej karmy w połączeniu z niewystarczającą ilością ruchu nieraz okazują się bardzo niezdrowe. Można jednak spróbować pomóc czworonogowi zachować formę.

Źródło: Shutterstock

Długie spacery i wspólne bieganie stanowią idealny sposób na utrzymanie psa w dobrej kondycji. Niestety nie każdy ma siłę i czas, by zapewnić mu je wystarczająco często. Dla zwierząt, które nie mogą liczyć na wspólny jogging ze swym opiekunem, opracowano więc elektroniczną bieżnię. Urządzenie działa podobnie jak te przeznaczone dla ludzi. Docelowo pies powinien ćwiczyć na niej 20-30 minut trzy razy w tygodniu. Do takiej częstotliwości należy jednak dochodzić powoli, stopniowo wydłużając czas treningu.

Ćwiczenia warto zacząć od włączenia bieżni, by zwierzak przyzwyczaił się do odgłosów, które towarzyszą pracy sprzętu. Następnie można kilka razy wejść na nią razem z psem, pozwolić mu usiąść i położyć się na bieżni. Gdy czworonóg oswoi się z nowym przyrządem, należy ustawić odpowiednią, dostosowaną do jego możliwości, prędkość. Pierwsze próby chodzenia na bieżni powinny trwać po kilka, kilkanaście sekund, by nie przestraszyć i nie zrazić zwierzęcia na samym początku. Psom rozpoczynającym trening wystarczą 3 minuty na bieżni dziennie. Czas ten należy wydłużać stopniowo, w zależności od tego, jak nasz pupil sobie radzi.

Bieżnia nie jest przyrządem, bez którego żaden pies nie może się obejść. Są jednak zwierzęta, dla których będzie ona dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim skorzystają z niej psy, które mają bardzo dużo energii i lubią biegać oraz zwierzęta otyłe i z niedoczynnością serca. Przydaje się również jako narzędzie rehabilitacji dla czworonogów po operacjach mięśni, ścięgien i stawów. Korzystają z niej również opiekunowie zwierząt biorących udział w pokazach i wystawach.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bieżni. Mogą być pochyłe lub równe, z barierkami bo bokach lub bez. Istnieją cztery podstawowe rozmiary urządzenia, przeznaczone dla psów o różnych gabarytach, od yorkshire terriera po doga niemieckiego. Bieżnia to wydatek rzędu 3,5 do 4 tysięcy złotych. Przed jej zakupem powinno się więc dobrze zastanowić, czy taki trening jest naszemu psu potrzebny. Można też znaleźć salon dla zwierząt, dysponujący takim sprzętem i sprawdzić, jak zwierzak będzie sobie na nim radził. Należy też pamiętać, że ćwiczenia mają być jedynie dodatkiem do codziennych zabaw i spacerów na świeżym powietrzu. W żadnym wypadku nie mogą ich zastępować.