Pora zadbać o seniora

Jak długo żyje kot? W domowych warunkach, otoczony troskliwa opieką może dożyć piętnastu, a nawet dwudziestu lat. To zasługa postępów w medycynie, wiedzy o żywieniu i coraz większej znajomości potrzeb czworonogów. Czy kot dożyje sędziwej starości w dobrej kondycji, zależy również od czujności opiekującego się nim człowieka. O co zatroszczyć się, aby ukochany pupil cieszył się jak najdłużej spokojną jesienią życia, a my – jego towarzystwem?

Źródło: Daily Mail

1. Pamiętaj o regularnych kontrolach u weterynarza

Zalegający na zębach kamień (a tendencję do jego powstawania mają zwłaszcza starsze koty) może być przyczyną wielu infekcji, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Bolące zęby utrudniają jedzenie i zdecydowanie obniżają komfort życia. Konieczna może okazać się zmiana modelu żywienia - w przypadku trudności z gryzieniem - chociaż nie tylko z tego powodu - warto, aby podstawowym pokarmem zwierzęcia była karma mokra. Regularne czyszczenia osadu i usuwanie kamienia pomoże uporać się z tym problemem.


2. Dbaj o zęby

Zalegający na zębach kamień (a tendencję do jego powstawania mają zwłaszcza starsze koty) może być przyczyną wielu infekcji, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Bolące zęby utrudniają jedzenie i zdecydowanie obniżają komfort życia. Konieczna może okazać się zmiana modelu żywienia - w przypadku trudności z gryzieniem - chociaż nie tylko z tego powodu - warto, aby podstawowym pokarmem zwierzęcia była karma mokra. Regularne czyszczenia osadu i usuwanie kamienia pomoże uporać się z tym problemem.

3. Zatroszcz się o kocie futro

Wiekowy kot nie jest już na tyle sprawny i elastyczny, żeby myć się dokładnie po sam czubek ogona. Z pewnością są partie ciała, do których nie uda mu się dotrzeć, a które tez potrzebują pielęgnacji. Szczotkuj czworonoga codziennie. Ten rytuał nie tylko pomaga pozbyć się martwych włosów, ale też usprawnia krążenie krwi, a tym samym poprawia kondycję skóry i futra. Większość kotów uwielbia delikatny masaż szczotką, a czy seniorowi nie należy się odrobina przyjemności?

4. Pamiętaj o pielęgnacji pazurów

Kot – staruszek może nie chcieć (lub nie mieć siły) używać drapaka, a ścieranie pazurów jest bardzo ważne. Pomóż mu regularnie je skracać.

5. Pilnuj masy ciała

Gwałtowne tycie lub chudnięcie nigdy nie jest dobre. Starsze koty mogą przybierać na wadze z powodu mniejszej aktywności ruchowej, a ruszać się mniej niekoniecznie z kociego lenistwa. Przyczyną często jest otyłość i tak koło się zamyka. Utrata wagi wiąże się zazwyczaj z chorobami – cukrzycą, nowotworami lub problemami z nerkami. Karma zawierająca wielonienasycone kwasy tłuszczowe, uczestniczące w wygaszaniu stanów zapalnych oraz wpływające na kondycję skóry i sierści, spełnia to zadanie.

6. Stosuj odpowiednią dietę

To, co trafia do kociej miski, nie może być przypadkowym wyborem. Kocia karma powinna być dostosowana do wieku i zmieniających się potrzeb zwierzęcia. Ta dla seniora ma za zadanie usprawniać pracę systemu immunologicznego, dbać o piękne futro i mocne kości.

Karma zawierająca wielonienasycone kwasy tłuszczowe, uczestniczące w wygaszaniu stanów zapalnych oraz wpływające na kondycję skóry i sierści, spełnia to zadanie.

7. Zapewnij codzienną dawkę ruchu

Ruch jest niezbędny do zachowania kondycji i dobrego samopoczucia. Baw się z kotem każdego dnia, dostosowując zabawy do jego sprawności. To pomoże uniknąć zaniku mięśni i wspomóc krążenie krwi.

8. Stosuj drobne ułatwienia

Uważnie obserwuj czworonoga i reaguj, jeśli możesz mu pomóc. Być może cierpi na artretyzm i ma problemy z wchodzeniem po schodach? Jeśli korzystanie z kuwety na piętrze sprawia mu trudność, postaw drugą na parterze.

9. Nie stresuj

Staruszek potrzebuje spokoju. Jeżeli senior ma problemy ze wzrokiem lub słuchem, lepiej nie wypuszczać go samego na zewnątrz (chyba, że w znajome ogrodzone miejsce, gdzie nie ma drapieżników). Opiekując się wiekowym wąsaczem nie bierz do domu nowych zwierząt. Stary kot najbardziej ceni sobie stabilizację.