Pomóż zwierzakowi przetrwać burzę

Wiosna i jesień to pory roku charakteryzujące się stosunkowo częstym występowaniem burz, ale ciepłym latem ich też nie brakuje. Hałas związany z wyładowaniami elektrycznymi w atmosferze i błysk piorunów wywołują u większości czworonogów poczucie lęku i zagrożenia. Dlatego właściciele psów i kotów powinni w takich sytuacjach otoczyć swoich pupili szczególną opieką.

Większość czworonogów odczuwa lęk podczas burzy Większość czworonogów odczuwa lęk podczas burzy Źródło: theswallow1965 / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Obserwując prognozy pogody i chmury za oknem, łatwo przewidzieć nadejście burzy. Zwierzęta zazwyczaj także przeczuwają załamanie pogody. Niestety nie rozumieją przyczyn niektórych zjawisk atmosferycznych. Z kolei bardzo wyczulony zmysł słuchu powoduje, że wyjątkowo źle znoszą hałas. Dlatego zazwyczaj gdy tylko usłyszą grzmoty, od razu biegną schować się w miejsce, w którym czują się bezpiecznie. Koty wybierają zwykle szafy lub ukrywają się za łóżkiem. Natomiast psy uciekają często do łazienki lub pomieszczenia pozbawionego okien. Wówczas nie widząc błysków, czują się nieco mniej zagrożone. Warto w takich sytuacjach towarzyszyć swojemu czworonogowi. Obecność opiekuna działa na większość zwierząt uspokajająco. Burze najtrudniej znoszą te psy i koty, które są same w domu i mogą liczyć tylko na siebie.

Nie istnieje żadna stuprocentowo skuteczna metoda działająca uspokajająco na zachowanie wszystkich czworonogów. Każdy pies i kot posiada własną, unikalną osobowość i dlatego wymaga indywidualnego podejścia. W najtrudniejszych przypadkach można podać zwierzakowi niewielką dawkę środków uspokajających. Innym praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych feromonów, które są w stanie ukoić skołatane nerwy czworonoga. Najważniejsze, aby nasz pupil w trakcie burzy znajdował się w bezpiecznym miejscu. Jeśli będziemy mieli go na oku i okazywali mu wsparcie, znacznie łatwiej zniesie dyskomfort i stres związany z niezrozumiałym dla niego zjawiskiem.

 

Źródło: West Hawaii Today