Pomocnicy na czterech łapach – pies serwisowy

Szczycą się znajomością około osiemdziesięciu komend. Potrafią podnosić, przynosić, odnosić, otwierać i zamykać drzwi, szuflady, szafki. W razie wypadku wzywają pomoc. Są tak doskonale wyszkolone, że wydaje się jakby czytały w myślach osoby, której służą pomocą, spełniając jej życzenia zanim ta wypowie komendę. 

Źródło: Hemera/Thinkstock

Psy serwisowe, potocznie też zwane psami asystującymi, są wyszkolone do pomocy osobom niepełnosprawnym ruchowo. Takie psy pracują zarówno z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich lub osobami niesprawnymi ruchowo w inny sposób.

Pies serwisowy towarzyszy osobie niepełnosprawnej zawsze i wszędzie, dlatego bardzo ważne jest jego posłuszeństwo. Psi asystent będący w miejscach publicznych powinien być neutralny i niewidoczny dla otoczenia. Nie  może zachowywać się jak zwyczajny pies i nawiązywać kontaktu z obcymi ludźmi czy innymi psami, musi być skupiony na swoim właścicielu, któremu w każdej chwili winien pomagać.

Aby psy serwisowe osiągnęły taki poziom wyszkolenia muszą przejść nie tylko długie i trudne szkolenie. Do pełnienia swojej przyszłej pracy psy serwisowe przygotowywane są już na poziomie hodowli, która stara się wybierać psy o odpowiednich predyspozycjach psychicznych i fizycznych. Po urodzeniu i odsadzeniu od matki wybrane szczenięta umieszcza się w rodzinach zastępczych, których zadaniem jest wyprowadzanie ich na spacery, odwiedzanie z nimi sklepów, przychodni, urzędów oraz innych publicznych miejsc. Następnym etapem przygotowania tych psów do przyszłej, odpowiedzialnej roli jest specjalistyczne szkolenie pod okiem wykwalifikowanych trenerów, którzy uczą psy podstawowego posłuszeństwa i wykonywania konkretnych poleceń. Na koniec szkolenia psy trenują pod okiem instruktorów już ze swoimi przyszłymi niepełnosprawnymi właścicielami. Takie szkolenie trwa dwa lata.

Głównym zadaniem psów serwisowych jest posłuszeństwo na najwyższym poziomie, podawanie przedmiotów po nazwie z różnych miejsc w domu i poza domem, otwieranie, zamykanie drzwi, szuflad, lodówki, pomaganie przy ubieraniu się. Pies serwisowy w razie potrzeby przytrzymuje drzwi wejściowe lub do windy, ciągnie wózek, zapala lub gasi światło, a w razie wypadku wzywa pomoc.

Psy serwisowe przygotowuje się do pracy z konkretną osobą, ponieważ stopień jak i rodzaj niepełnosprawności bywa różny. Dlatego każdego psa trzeba wyszkolić pod kątem indywidualnych potrzeb i sposobu poruszania się danego, niepełnosprawnego człowieka.

Psy serwisowe, podobnie jak psy przewodnicy, dają osobom niepełnosprawnym większą niezależność. Umiejętności psa zdobyte podczas specjalistycznego szkolenia ułatwiają i umilają zmaganie się z codziennością, która dla osób niepełnosprawnych niekiedy stanowi nie lada wyzwanie, a dzięki psom mogą mu sprostać.

Psy asystujące wraz z osobą niepełnosprawną poruszają się w specjalnych szorkach lub kubraczkach oznaczonych napisem „Pies serwisowy” lub „Pies przewodnik” widząc takiego psa pamiętajmy, że jest on w pracy i nie wolno mu przeszkadzać! Nie rozpraszajmy jego uwagi wołając go, próbując pogłaskać czy pozwalając swojemu psu na witanie się z nim.


ŹRÓDŁA: Pies serwisowy, www.bezprzeszkod.pl; Trening doskonały, www.dogiq.info.