Pokaż palcem

Czy psy reagują na wskazywanie? Czy zachowanie wskazujące w porozumiewaniu się z człowiekiem są dla psów czytelniejsze niż wyuczone komendy ?

Źródło: Shutterstock

Częścią języku ciała są tak zwane zachowania wskazujące. Co więcej, psy nie tylko radzą sobie z interpretacją mowy ciała w aspekcie wskazywania, ale same używają gestów wskazujących w komunikacji. Gestami wskazujących używanymi przez ludzi jest słynne wskazywanie palcem. Zaś u psów takim gestem jest na przykład stójka. Stójka to poza, w której psy myśliwskie (szczególnie pointery, setery i wyżły) stają nieruchomo zwrócone w kierunku zwierzonej zwierzyny, często przednią łapę unosząc do góry, w ten sposób wskazują myśliwemu, gdzie znajduje się tropione zwierzę.

U ludzi wskazywanie palcem jest wyuczone, więc nie możemy oczekiwać od psa, że bez wcześniejszego treningu będzie reagował na nasze wskazywanie ręką czy palcem. Dla psów wskazanie ręką czy palcem jest niezrozumiałe, ponieważ nie używają one łap w tym samym celu, co my rąk. Psy wskazują całym swym ciałem, podobnie robią wilki podczas polowania.

Kiedy podczas szkolenia chcesz psu coś wskazać, zwróć się w tę stronę całym ciałem, a szczególnie twarzą. Później dodawaj gest ręki. Wprawiony we wskazywaniu pies będzie podążał nawet za twoim spojrzeniem. To świetna i przydatna umiejętność, wykorzystywana wielu sztuczkach, a także sportach agility czy obedience.

 

Poczytaj: Stanley Coren, Jak rozmawiać z psem, Łódź, 2004.