Pokaż mi swojego psa, a powiem ci kim jesteś

Niektórzy ludzie przekonują, że po rasie psa można poznać osobowość właściciela. Okazuje się, że nie jest to dalekie od prawdy, chociaż najpopularniejsze stereotypy na ten temat raczej się nie sprawdzą. Uważasz, że agresywni ludzie najchętniej wybierają agresywnie wyglądające psy? Brytyjscy naukowcy właśnie udowodnili, jak bardzo się mylisz.

Źródło: Shutterstock

Boksera najczęściej zobaczymy u boku kłótliwej osoby, a u boku człowieka towarzyskiego z reguły spacerować będzie wyżeł. Według psychologów z Uniwersytetu w Leicester, o tym jaką wybierzemy rasę psa w dużym stopniu decydują nasze cechy charakteru.

Agresywny, ale niegroźny

Osoby, które nie lubią kompromisów, natomiast chętnie się kłócą najczęściej wybierają rasy uznane za agresywne. Tą regułę odkryto analizując informacje zebrane podczas jednego z eksperymentów psychologicznych. Podczas badania 235 uczestników opisywało swoje preferencje wobec różnych typów psów, a następnie wypełniało testy osobowości. Warto podkreślić, że gwałtowny charakter i upodobanie do agresywnych psów, wcale nie idą w parze z bezmyślnym stosowaniem przemocy i innymi zachowaniami odbiegającymi od normy. Nie sprawdziło się także założenie, że groźnie wyglądający pies ma podkreślać status właściciela.

Zdaniem prowadzącego prace doktora Vincenta Egana, chociaż powszechnie zakłada się, że właściciele agresywnych psów (lub uważanych za takie) są antyspołecznymi szpanerami, to z jego badań nic takiego nie wynika: – „Nie trafiliśmy na osoby, które preferowałyby agresywne psy i jednocześnie popełniłyby poważne przestępstwa lub przejawiały przesadną tendencję do

Czyżby stereotyp osiłka z agresywnym psem się nie sprawdzał? Źródło: iStockPhoto / Thinkstock
 popisywania się” – wypowiadał się na łamach Science Daily dr Egan. Co w takim razie naukowcy mogą powiedzieć o właścicielach pitbuli i rottweilerów? Kluczem, który przyjął zespół jest „skala ugodowości”. Wśród miłośników „agresywnych ras” jej współczynnik jest niski, co przejawia się mniejszym zainteresowaniem potrzebami innych ludzi i skłonnością do rywalizacji. Ważnym czynnikiem, idącym w parze z temperamentem, okazuje się także wiek. Na przedstawicieli opisywanych ras najchętniej decydują się młodzi ludzie.

Co ciekawe, wnioski wyciągnięte przez zespół doktora Egana obalają inny stereotyp dotyczący właścicieli takich psów. Chociaż przyjęło się uważać ich za nieodpowiedzialnych, to brytyjscy naukowcy odkryli, że jest zupełnie inaczej. Cechuje ich sumienność, są uważni, rzetelni i odpowiedzialni za swoje działania. Badacze swoimi odkryciami podzielili się na łamach kwartalnika Anthrozoös.

Myśliwski pies dla sympatycznego pana

Podobny raport przedstawił kilka miesięcy wcześniej inny brytyjski zespół, prowadzący badania na Bath Spa University. Jo Fearon i dr Lance Workman przeanalizowali odpowiedzi, których kilka tysięcy właścicieli psów udzieliło w internetowym kwestionariuszu. Pytania dotyczyły zachowań właścicieli i ras psów. Te podzielono na siedem grup:

  • psy aportujące (np. golden retriever);
  • gończe (np. greyhound);
  • pasterskie (np. owczarek niemiecki);
  • teriery (np. staffordshire bull terrier);
  • psy-”zabawki” (np. chihuahua)
  • użytkowe (np. buldog)
  • pracujące (np. doberman).

Właściciele ras pasterskich i użytkowych okazali się otwarci, właściciele psów aportujących i małych są z kolei bardziej zdolni do ustępstw, a w drugim przypadku także otwarci na nowe doświadczenia. Właścicieli psów gończych opisano jako stabilnych emocjonalnie. Ci także znacznie lepiej radzą sobie w towarzystwie innych ludzi.