Jeżeli zwierzę przyzwyczajone jest od początku do podróżowania z właścicielem lub opiekunem albo do pozostawania pod opieką zaprzyjaźnionych osób, dużo łatwiej zniesie wszelkie niedogodności i zmiany, także nam łatwiej będzie zaplanować wyjazdy.
W dzisiejszych czasach nie ma już właściwie problemów ze znalezieniem miejsca, gdzie można zatrzymać się z psem czy kotem. O czym powinniśmy pamiętać?
Przygotowując się do wyjazdu
- Nie tylko planując wyjazd za granicę, ale także podróżując po Polsce, należy pamiętać o posiadaniu przez zwierzę aktualnych szczepieniach (wścieklizna), a także zabezpieczyć zwierzę przed ektopasożytami.
- Pamiętajmy o należytym i czytelnym oznakowaniu zwierzaka (dane właściciela – adres/telefon) umieszczone w widocznym miejscu. Obecnie możliwe jest również wykonanie elektronicznego oznakowania – czipowanie (w wielu miastach dostępne bezpłatnie).
- Przygotujmy i zabierzmy ze sobą książeczkę zdrowia zwierzaka z aktualnymi szczepieniami
- Obowiązkowo zabieramy smycz i kaganiec.
- Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w posłanie czy ulubione zabawki.
Podróżując
- Przed podróżą (min. 8 godzin), jak i w trakcie jej trwania, najlepiej nie karmić zwierzaka, aby zminimalizować skutki ewentualnej choroby lokomocyjnej.
- Pamiętaj, aby zawsze miał możliwość dostępu do wody.
- W przerwach w podróży zwierzaka wyprowadzamy tylko na smyczy.
- Nigdy nie zostawiajmy zwierzęcia samego w nagrzanym samochodzie – grozi to udarem cieplnym, a w konsekwencji nawet śmiercią. To samo dotyczy wyziębionego pojazdu zimą.
Środki lokomocji
Samolot
Planowanie podróży samolotem ze zwierzęciem domowym wymaga wcześniejszego zapoznania się z odpowiednimi przepisami przewoźników i regulaminami linii lotniczych (mogą one się znacznie różnić w odniesieniu do różnych linii). Należy skonsultować to przed zarezerwowaniem biletu. Niezależnie od poszczególnych regulacji, minimalne wymogi to:
- umieszczenie zwierzęcia w bezpiecznym pojemniku lub klatce podróżnej;
- wykonanie niezbędnych szczepień,
- spełnienie wymogów i uzyskanie potrzebnych zaświadczeń oraz pozwoleń na wjazd wymaganych w kraju docelowym;
- zapewnienie zwierzęciu wygodnych warunków, wystarczającej przestrzeni w klatce lub pojemniku oraz odpowiedniej ilości karmy lub wody na czas podróży.
Pociąg/autobus
W przypadku podróżowania transportem zbiorowym, należy odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, czy konieczny jest zakup dla zwierzęcia biletu i jakie ewentualnie inne warunki należy spełnić, np. czy dla zwierzęcia wymagany jest specjalny kontener, czy możliwa jest podróż zwierzęcia z właścicielem, czy też tylko w osobnym wagonie bądź części, itp.
Samochód
- zapewnij zwierzęciu odpowiednie warunki podróżowania – specjalne pasy lub kontener;
- w przypadku przewożenia zwierzęcia w części bagażowej, zadbaj o to, aby miał odpowiednio dużo miejsca i aby nie było narażone na niebezpieczeństwa zranienia się o elementy bagażu bądź wyposażenia;
- nigdy nie zostawiamy zwierzęcia samego w nagrzanym samochodzie – grozi to udarem cieplnym i nawet śmiercią zwierzęcia; ponadto, narażenie zwierzęcia na takie warunki może być podstawą do pociągnięcia właściciela do odpowiedzialności karnej;
- na postojach w czasie podróży nie wypuszczaj zwierzęcia samego, zawsze wyprowadzaj je na smyczy.