Podcinanie ogona psu - fakty i mity 1

Nie zapomnę, gdy kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłam dobermana i cocker spaniela z długim ogonem! Te rasy zawsze kojarzyły się z krótkimi, merdającymi ogonami. Teraz coraz częściej widuję boksera czy sznaucera, który cieszy się podczas zabawy całym sobą - od nosa, po czubek całego ogona! Jak to zatem jest z tym kopiowaniem - obcinaniem ogonów psom? Można, trzeba, nie wolno?

Źródło: Pixabay

Ogon jest psu potrzebny w całości. - FAKT

Ogon pełni ważną funkcję w życiu naszych psich przyjaciół - jest nią komunikacja. W zależności od sytuacji, nastroju, okoliczności pies za pomocą ruchu ogona daje człowiekowi oraz innym zwierzętom ważne sygnały. Pies w zalotach będzie inaczej poruszał ogonem, niż jego kolega w czasie zabawy z dzieckiem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zwierzę nie ma ogona lub jest on bardzo krótki, również się "dogada" z nami albo psim kolegą, pokazując to całym sobą.

Kopiowanie ogona jest w Polsce dozwolone. - MIT

Prawo w Polsce zabrania obcinania psom zarówno ogonów, jak i uszu. Reguluje to Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt:

“Art. 6.
2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu, w tym znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie, a także wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie); (...)”.

Zwierzę cierpi z powodu podcięcia ogona. - FAKT

Jednym z argumentów zwolenników kopiowania jest ten, że szczenię jest zbyt małe, by bardzo cierpiało z tego powodu. Jednak psiak w każdym wieku odczuwa ból podczas zranienia i gojenia się rany. Jedynie fakt, że ogonek jest obcięty w bardzo wczesnym szczenięctwie może powodować, że być może pies nie będzie pamiętał tego wydarzenia jako traumatyczne.
Ogon jest częścią kręgosłupa, zatem po jego amputacji zwierzę może również odczuwać tzw. bóle fantomowe.

Obcięcie ogona nakazuje wzorzec rasy. - MIT

Wzorzec rasy nie może stać w sprzeczności z prawem obowiązującym w danym kraju. Dla przykładu, w Niemczech, skąd wywodzi się rasa doberman - obowiązuje zakaz kopiowania tym psom ogonów. Warto też pamiętać, że wzorce rasy ulegają zmianom na przestrzeni lat - również z powodów humanitarnych oraz dzięki nowym badaniom naukowym nad zdrowiem i zachowaniem psów.

> IDŹ DO "PODCINANIE OGONA PSU - FAKTY I MITY CZ. 2