Po czym poznać, że kot nas lubi

Koty nieco inaczej niż psy okazują sympatię i miłość do właściciela. Jeśli więc po raz pierwszy przygarniamy mruczka, a wcześniej nie mieliśmy zbyt wiele do czynienia z kotami, możemy mieć wątpliwości, czy rzeczywiście jesteśmy przez niego darzeni sympatią. Jest jednak pięć sygnałów, które kot wysyła tylko tym, których lubi i kocha.

Źródło: Shutterstock

 Ocieranie się
Gruczoły umiejscowione na kociej głowie wydzielają specjalne wonne olejki. Dzięki temu, ocierając nią np. o kanty mebli, kot zostawia na nich swój zapach i oznacza w ten sposób teren. Jednak jeśli w taki sposób mruczek ociera się o ciebie lub trąca cię głową, to znaczy, że postanowił także ciebie oznakować jako jego „własność”, co jest wyrazem jego ogromnej sympatii.

Siadanie na tobie lub blisko ciebie
Koty uwielbiają spać w ciepłych miejscach, jakimi bez wątpienia są twoje uda. Ale zdarza się też, że na drzemkę wybierają oparcie kanapy za twoją głową, klawiaturę komputera, na którym pracujesz, albo rozłożoną na stole gazetę, którą właśnie miałeś przeczytać – a więc miejsca już nie tak ciepłe i wygodne, jednak za każdym razem znajdujące się jak najbliżej ciebie. Dlaczego? Bo chcą być tuż obok osoby, którą kochają.

Ocieranie się to dla kota metoda poznania twojego zapachu i oznaka sympatii. Źródło: Shutterstock

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego
Koty z zasady nie lubią utrzymywać kontaktu wzrokowego i pozwalają sobie na to jedynie z osobami, które znają, lubią i którym ufają. Co więcej, jeśli nawiążesz z mruczkiem taki kontakt, zacznij powoli mrugać. Prawdopodobnie on zacznie cię naśladować, a to będzie znak, że jesteś dla niego kimś bardzo wyjątkowym.

Przynoszenie prezentów
Jeśli twój kot wychodzi na zewnątrz, to zapewne poluje. Przynosi wtedy do domu a to głowę myszy, a to skrzydło gołębia, a innym razem ciało konika polnego. Mało tego, zwykle zostawia je w miejscach, w których na pewno je znajdziesz – na poduszce, na stole, albo na twoim ulubionym fotelu. Możesz być pewien, że to nie wynika z jego złośliwości – on chce się z tobą podzielić swoją zdobyczą, bo jest przekonany, że tak jak on uwielbiasz jeść gryzonie i ptaki.

Miauczenie
O tym, że koty miauczą, wie każdy. Robią to, żeby okazać sympatię, współczucie lub smutek. Ale to głębokie miauczenie „pełną piersią” jest wyrazem uwielbienia, jakim mruczek darzy właściciela.

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem