Po co psu lider?

„Przyjmij na siebie prawdziwą odpowiedzialność za psa: musisz być jego przyjacielem, nauczycielem, trenerem i bohaterem – Twoje przewodnictwo jest dla niego biletem do wspaniałego życia.” Stanley Coren i Sarah Hadgson.

Źródło: Shutterstock

Chociaż szkoleniowcy i behawioryści przez lata proponowali różnorodne metody objęcia przewodnictwa w ludzko-psiej relacji, a także do dzisiaj spierają się o teorię dominacji w kwestii „bycia liderem dla swojego psa” są raczej zgodni.

Twój pies potrzebuje przewodnika w obcym mu świecie, świecie ludzi. Źródło:
Nie możemy zapomnieć, że psy żyją w naszym świecie, którym żądzą ludzkie prawa, dlatego wszystkie psy potrzebują ludzkiego przewodnika, który nauczy je żyć w zgodzie z naszym społeczeństwem. My miłośnicy psów, którzy zapraszamy czworonożnych towarzyszy do swojego życia musimy pomóc im odnaleźć się w ludzkiej społeczności. Musimy umiejętnie „przeprowadzić” je przez życie, tak by nie stanowiły zagrożenia dla siebie i swojego otoczenia, jest to główny powód dla jakiego szkolimy psy. Szkolenie to obowiązek każdego właściciela psa.

Jeśli kochamy nasze psy powinniśmy nauczyć je zasad obowiązujących w naszym społeczeństwie tylko w ten sposób zapewnimy im bezpieczeństwo. Właściwą pobudką do szkolenia psów jest miłość i wynikająca z niej troska o czworonożnych przyjaciół. W takim szkoleniu nie ma miejsca na przemoc i siłę fizyczną, która do naszego związku z psem wprowadza agresję. Skoro, szkolenie jest wychowaniem z miłości musi być oparte na pozytywnych metodach, na dobrym liderowaniu, a do tego nie trzeba siły wystarczy psychologia. 

O tym jak stać się dobrym przewodnikiem psa bez użycia siły podpowiada nam autorka książki „Mój pies się nie boi” Nicole Wilde przedstawiając w niej „Program lidera”.

Program lidera
„Program lidera” jest zestawem zasad ustalonych przez nas i obowiązujących psa przez całe jego życie, w każdym jego momencie. "Program lidera" nie jest więc jednorazowym ćwiczeniem, które od czasu do czasu powtarzamy. Ten program to sposób na wspólne życie z psem. W programie lidera to człowiek, gra pierwsze skrzypce. My ustalamy zasady i dysponujemy zasobami. My decydujemy kiedy jest czas na jedzenie, zabawę, spacery i pieszczoty, co psu wolno, a czego nie.

W programie lidera tylko raz ustalamy zasady. Wszystkie te reguły konsekwentnie CAŁĄ RODZINĄ przestrzegamy przez całe życie psa. Niekonsekwencja, któregoś z członków naszej rodziny jest bardzo niekorzystna, niszczy pracę pozostałych i dezorientuje czworonoga. Na właścicielu psa spoczywa obowiązek dopilnowania, aby cała rodzina poznała i stosowała się do zasad, które ustaliliśmy dla naszego pupila.

Twój pies potrzebuje przewodnika w obcym mu świecie, świecie ludzi, a w objęciu przewodnictwa pomoże nam pozytywne szklenie czworonoga.

ŹRÓDŁA: Nicole Wilde, Mój pies się nie boi, Łódź, 2009;