Po co psom witamina D? Cz. II

O tym, że witamina D jest niezbędna człowiekowi do zdrowia i życia, nie trzeba nikogo przekonywać. A jak to wygląda w przypadku psów? Czy witamina D jest im potrzebna?


Źródło: shutterstock

O roli witaminy D dla zdrowia psów pisałem TU

Jakie są normy witaminy D u psów?


Prawidłowy zakres stężenia witaminy D3 u psów to 20-140 ng/ml. Natomiast amerykańskie badania wskazują, że jeśli stężenie spada poniżej 40 ng/ml, to zwiększa się ryzyko zapadnięcia psa na choroby nowotworowe. Witaminę D badamy podobnie jak inne parametry, z krwi. Koszt badania wynosi około 100 zł. O tym, którą formę witaminy (1,25 OH czy 25 OH) najlepiej zbadać, najlepiej objaśni weterynarz.

Jak suplementować witaminę D u psów?


O wysokości dawki witaminy D dla psa powinien zdecydować weterynarz, oceniając wyniki badania krwi i dostosowując ją do wielkości, wieku i rasy psa. Jest to o tyle ważne, że wyniki badań trzeba monitorować w trakcie suplementacji, bo nadmiar tej witaminy może być również szkodliwy (uszkadzać nerki i odwapniać kości). Lekarz oceni potencjalną jej zawartość w diecie psa, w zależności od tego jaką karmę mu podajemy i dostosuje wysokość dawki suplementu.
Jedną z bezpiecznych form dla psa jest tran, zawiera postać witaminy D3, czyli cholekalcyferol. Najbogatsze w tę witaminę pokarmy to ryby morskie (dorsz, śledź, łosoś), ale obecna jest także w wątrobie i jajach.