Po co kotu kaganiec?

Każdy, kto choć raz widział rozwścieczonego kota domowego wie, że ten potrafi się skutecznie bronić. Trzykilowy, puszysty kociak nagle wpadła w szał, używając wszystkich czterech łap z pazurami, ostrych zębów i zaskakująco dużej siły. Jeśli w trakcie wizyty u weterynarza lub zabiegów pielęgnacyjnych kot przemienia się w waleczną panterę, stwarza poważne zagrożenie dla siebie, właściciela i personelu. Jednym z rozwiązań jest ubranie mu kociego kagańca.

Nie wszystkie koty chcą współpracować z weterynarzem Nie wszystkie koty chcą współpracować z weterynarzem Źródło: iStock

Koci kaganiec

Kaganiec, przeznaczony dla kota, przypomina znane wszystkim psie modele. Te jednak zostały zaprojektowane specjalnie dla kociej anatomii. Kaganiec wykonany z twardej i mocnej tkaniny (najczęściej nylonu) zapinany jest dookoła kociej głowy na rzepy. Niektóre modele obszyte są dodatkowo miękkim futrem, które ma przeciwdziałać urazom i obtarciom. Dzięki regulowanej szerokości, dokładnie przylega do ciała niesfornego kota nawet w trakcie kręcenia się.

Źródło: iStock

Koci kaganiec obejmuje większą partię niż tylko pysk. Najlepiej sprawdzają się modele, które zakrywają także oczy zwierzaka. Wiele z walecznych kotów uspokaja się, gdy nie może nic zobaczyć. Nie mogą one także przewidzieć ruchu człowieka, a więc zaatakować w trakcie zbliżania się ręki do kociego ciała.

Niemniej, nawet kot posiadający kaganiec może być groźny. W wielu przypadkach potrzebne będą dalsze działania ochronne, jak przytrzymanie wszystkich łap zwierzaka.

Jeśli kot ma założony kaganiec, to należy go stale obserwować. W przypadku wymiotów lub problemów z oddychaniem, należy materiał bezzwłocznie zdjąć.

 

Kaganiec u weterynarza

Kagańce używane są głównie w przychodniach weterynaryjnych, gdzie uspokajają bardziej rozjuszone zwierzęta oraz wśród osób ratujących zdziczałe zwierzęta. Warto mieć podobny sprzęt na podorędziu, ponieważ obolały i schorowany zwierzak nie kontroluje swoich emocji. Także niektóre leki, podawane przez weterynarza, powodują nagły atak agresji, wymierzonej w stronę właścicieli i personelu.

Choć dla niektórych kaganiec może wyglądać makabrycznie, nie szkodzi on zwierzakowi. Wręcz przeciwnie – dzięki zabezpieczeniu uda się kota uspokoić na tyle, aby pomóc choremu lub cierpiącemu stworzeniu. Kot może swobodnie w nim oddychać, a jedyne z czym ma problemy, to z ugryzieniem człowieka.