Pieskie posłanie, czyli legowisko

Przeciętny dorosły pies przesypia około czternastu godzin dziennie. Dodatkowo, kilka godzin drzemie, przeciąga się i ziewając obserwuje leniwie toczące się dookoła życie. Pies w pozycji leżącej spędza większość doby, warto więc zadbać, aby czas ten spędzał możliwie najwygodniej.

Źródło: materiały własne

Wybór najlepszego psiego legowiska nie jest rzeczą prostą. Rynek jest wprost przepełniony ofertami psich łóżek o najróżniejszych kształtach, wielkościach, kolorach, użytych materiałach, wypełniaczach, jakości wykończenia. Sprawdźmy, co decyduje w głównej mierze o komforcie naszego pupila, ale także o funkcjonalności i żywotności psiego mebla.

Po pierwsze wygoda

Legowisko kupujemy dla naszego psa i to z jego perspektywy dokonywać musimy wyboru. Nawet najpiękniejsze, najlepiej pasujące do wystroju salonu posłanie nie zda rezultatu, jeśli czworonóg odmówi leżenia na nim ze względu na jakieś mankamenty. A tych potrafi być wiele. Przede wszystkim na komfort użytkowania wpływają: odpowiednie wymiary posłania, materiał wierzchni i rodzaj zastosowanego wypełnienia.

Bez względu na to, czy wybierzemy całkowicie płaski materac, posiadający miękkie ścianki czy piankową budę, zasada dotycząca wielkości jest jedna. Pies musi mieć zapewnioną przestrzeń, w której swobodnie zmieści się po całkowitym rozciągnięciu. Nie zawsze leży on zwinięty w kulkę w pozycji embrionalnej i wówczas ograniczona przestrzeń może źle wpłynąć na jego wypoczynek. Właściciel może sam przekonać się o najlepszych wymiarach – wystarczy położyć psa na boku, zmierzyć od łba do ogona i dodać 10 – 15 centymetrów.

Materiał zewnętrzny

Odpowiednio dobrane legowisko dobrze nastroi Twojego ulubieńca. Źródło: Shutterstock

Zazwyczaj legowiska psie wykonane są z wytrzymałych tkanin obiciopodobnych, grubego pluszu, sztruksu, syntetycznej cordury czy eko-skór. Materiał musi być miękki, przyjemny w dotyku, podatny na psi ruch, ale także trwały i łatwy w utrzymaniu higieny.

Eko-skórki, choć wytrzymują leżakowanie największego wiercipięty, są stosunkowo chłodne i wiele psów odmawia spania na nich. Cordura, stosowana przy plecakach i sprzęcie turystycznym, ma podobne wady i zalety – wytrzymałość połączoną z mniejszym komfortem. Materiał jest wodoodporny, nie absorbuje zapachów, wydaje jednak szeleszczące dźwięki w trakcie użytkowania. Sztruks byłby idealny, gdyby nie wbijająca się sierść.

Dla mniejszych psów warto wybierać delikatniejsze tkaniny. Ich małe ciałka są zbyt lekkie, by twarde tkaniny tapicerskie odpowiednio układały się pod ich ciężarem. Posłanie większego psiaka  musi być trwalsze, wykonane może zostać z mniej elastycznego lecz wytrzymalszego materiału, odpornego zwłaszcza na pazury.

Wybierać należy przede wszystkim modele, które umożliwiają odświeżanie i to w jak najwyższej temperaturze. O ile posłanie dla mniejszego pupila zmieści się w domowej pralce, nawet w całości, o tyle legowisko dla większego czworonoga musi zostać rozebrane na części. Sierść powinna zostać łatwo usunięta za pomocą odkurzacza, a plamy z błota – wilgotną szmatką.

Wypełnienie

Do wypełnienia psiego legowiska wykorzystywana jest zazwyczaj gąbka, wkład z włókien syntetycznych bądź styropianowych kulek. Materiały te sprawiają, że posłania są lekkie, trwałe i niepodatne na wysokie temperatury, dzięki czemu można prać je swobodnie w pralce. Legowiska z dolnej półki mają zazwyczaj najtańsze wypełnienie poliestrowe, które już po krótkim czasie użytkowania zbijają się, tracąc miękkość. Nie ma większego sensu kupowania ich – nie wytrzymają dłużej niż kilka miesięcy.

Wypełnienie musi być przede wszystkim elastyczne, dopasowywać się do kształtu psa, dobrze izolować zimno bijące od podłogi, zwłaszcza jeśli są to płytki, cegły czy wylewka betonowa. O długiej żywotności posłania świadczy także jakość wykończenia. Szwy muszą być równe, dobrze chwytać materiał, nitki trudne do przerwania, niewystające i niepoplątane, zamki mocne, kryte, dobrze wstawione.

Jeśli zwrócisz uwagę na wymienione elementy oraz dotkniesz, ściśniesz i ocenisz miękkość samodzielnie istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zazdrościć będziesz swojemu psiakowi królewskiego posłania na miarę największego przyjaciela.

Szeroki wybór legowisk dla psów znajdziesz w Pazurowym Butiku. W ofercie dostępne są miękkie posłania zarówno dla małych, jak i dla dużych psów.