Pies z sakwą lub plecakiem

Wprawdzie pies to nie zwierzę juczne, ale to nie znaczy, że nie da rady sam nosić bagażu. Wiadomo, że nie w grę nie wchodzi transport dziesięciokilogramowego worka karmy, ale w plecak albo sakwę można psu włożyć niewielką porcję przysmaków, wodę czy miskę turystyczną. Z takim ekwipunkiem nawet mieszaniec wygląda jak rasowy globtroter.

Źródło: Shutterstock

Ceny artykułów popularnych firm są w zasadzie na każdą kieszeń i przeznaczone są jedynie do użytkowania podczas krótkich spacerów. Dostępne są zazwyczaj w trzech rozmiarach i codziennego wykonane są z nylonu i zawierają najczęściej dwie kieszenie zapinane na suwak oraz kieszeń z siatką. Produkty tego typu zapinane są pod szyją i pod pachami psa. Choć podszyte są od spodu materiałem mającym zabezpieczać zwierzę przed otarciami, paski służące do regulacji i zapinania sakw jak również ich umiejscowienie na łapie nie wydają się być zbyt wygodne. Są nieco sztywne i wąskie, przez co mogą wpijać się z skórę przy większym obciążeniu  kieszeni i powodować dyskomfort lub otarcia podczas chodzenia, nawet jeśli w plecaku nie znajduje się zbyt wiele przedmiotów. Za tego typu wyroby zapłacimy od 40 do 50 złotych.

Dużo większy wybór sakw i plecaków znajduje się o ofercie firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów dla ludzi aktywnych i ich czworonożnych towarzyszy. Choć na polskim rynku jest ich dość niewiele, prezentowana oferta jest bardzo bogata. Znajdziemy w niej plecaki na co dzień, na krótsze i dłuższe wycieczki, a także sakwy zaprojektowane specjalnie z myślą o sportowych aktywnościach, w których małe gabaryty, poręczność i dopasowanie są wręcz obowiązkowe. Plecaki dostępne są zazwyczaj w trzech, czterech lub pięciu rozmiarach (od XXSmall do Large) oraz analogicznie w trzech, czterech lub pięciu pojemnościach (od 2 do 19 litrów). Przeważająca część tego typu produktów posiada wielostopniową regulację, co gwarantuje dobre ułożenie na ciele zwierzęcia i stabilność podczas użytkowania. Dodatkowo, większość  modeli posiada bukłaki na wodę (o pojemności 1 litra każdy w przypadku modeli klasycznych oraz 0,5 litra w modelach stricte sportowych), odblaskowe wstawki, system stabilizacji zawartości za pomocą ściągaczy oraz uszczelnione zamki.

Atutem niektórych plecaków jest specjalny system odpinania sakw od uprzęży, przydatny chociażby podczas postojów czy przepraw przez wodę. Dobrą wiadomością dla tych użytkowników, którzy chcą zainwestować w profesjonalny wyrób ale nie chcą zrujnować kieszeni, jest fakt, że niektóre z tych produktów są również dostępne w nieco tańszej wersji, bez wymienionych powyżej dodatków czy ułatwień.

Profesjonalne produkty  posiadają kółka do przyczepienia smyczy i są bardzo starannie i funkcjonalnie wykonane. Sakwy z górnej cenowej półki posiadają również  różnorodne, atrakcyjne warianty kolorystyczne i są bardzo ciekawie zaprojektowane. Zapłacimy za nie od 180 do 700 złotych.

Na sakwach dla psa nie powinniśmy oszczędzać. Tańszy, gorzej dopasowany produkt może powodować dyskomfort podczas ruchu zwierzęcia, a co za tym idzie, niechęć psa do jego użytkowania. Lepszy plecak posłuży nam również dużo dłużej, sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach, łatwiej będzie nam go wyczyścić i będzie funkcjonalny.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że pies, który ma zacząć nosić sakwy powinien być już dorosły i posiadać ukształtowany system kostny. Nawet jeśli przygotowujemy się do dłuższej wyprawy, najpierw przyzwyczajmy psa do noszenia mniejszego i lżejszego plecaka, a dopiero później zwiększmy gabaryty bagażu. Pamiętajmy, że choć waga ładunku nie powinna docelowo przekraczać 25% wagi jego ciała, powinniśmy dopasować ją również do wieku i kondycji naszego czworonoga. Zanim założymy mu plecak by ruszyć na trekkingową wyprawę, musimy także upewnić się, że nie cierpi on też na żadne wady kręgosłupa czy dysplazję stawów.