Pies w samolocie

Ferie, wakacje, krótsze lub dłuższe wypady. W podróż często wyruszamy całymi rodzinami i bywa, że chcemy zabrać ze sobą domowe zwierzęta. Zdarza się, że psa czeka lot samolotem. Jak się do niego przygotować?

Źródło: Shutterstock
  1. Jeśli możesz wybierać spośród kilku lotnisk wylotowych lub docelowych, rozejrzyj się za tym portem lotniczym, który oferuje przyjazne rozwiązania dla pasażerów ze zwierzętami (tak, są już lotniska „pet friendly”!). Na jakie udogodnienia możesz liczyć? Między innymi na miskę z wodą oraz wybieg, gdzie pies może pobiegać i rozprostować kości.
  2. Każda linia lotnicza ma swoje własne wymagania odnośnie przewozu zwierząt, a każdy kraj regulacje opisujące, jakich zwierząt na jego teren wwozić nie wolno. Jeśli chodzi o psy, ograniczenia mogą dotyczyć ich wieku, rasy (np. zakaz przewozu ras uznawanych za agresywne) i budowy ciała (psy z krótkim pyskiem są wyjątkowo narażone na problemy z oddychaniem w powietrzu, w luku bagażowym).
  3. Sprawdź, gdzie będzie leciał twój pies. Miejsce w samolocie zależy od jego gabarytów. Mniejszy może lecieć w kabinie, tak jak bagaż podręczny (kontener musi spełniać wymagania bagażu podręcznego; najwygodniej będzie, gdy zmieści się pod siedzeniem, dlatego powinien być miękki). Jeśli wybierzesz miejsce przy oknie, zwierzę będzie miało więcej spokoju. Duży pies musi podróżować w klatce, w luku bagażowym. Rezerwując bilet poinformuj linie lotnicze o podróży z psem – w samolocie może znajdować się ograniczona liczba zwierząt.
  4. Jeśli to możliwe, wybierz lot bezpośredni, bez przesiadek. Unikniesz dodatkowego czekania, ewentualnych opóźnień i niebezpieczeństwa zgubienia bagażu (a w nim psa!) na lotnisku transferowym.
  5. Mądrze wybierz dzień podróży. Szczyt wyjazdów świątecznych lub wakacyjnych to lotniskowy horror. Jeśli możesz, leć dzień lub dwa dni wcześniej i zapewnij zwierzakowi więcej komfortu.
  6. Przygotuj psa na podróż w specyficznych warunkach. Ważne jest przyzwyczajenie do kontenera, w którym będzie przewożony. Zacznij na długo przed dniem „zero”. Ustaw klatkę w domu i pozwól pupilowi dowolnie z niej korzystać. Zadbaj o miłe skojarzenia – nagradzaj zwierzaka smakołykami, przewieź go w klatce w jakieś mile miejsce.
  7. Jeśli podróżujesz za granicę, sprawdź przepisy obowiązujące w kraju docelowym. Zdecydowana większość państw wymaga, aby pies miał mikrochip. To najlepszy sposób na oznaczenie zwierzęcia, zapisanie jego danych i zapewnienie mu bezpieczeństwa w chwili, gdy potrzeba go sprawnie zidentyfikować. Niezbędne dokumenty psa to zaświadczenie o stanie zdrowia i braku przeciwskazań do lotu wydane przez weterynarza oraz komplet szczepień. Wiele krajów wymaga psiego paszportu, a niektóre kwarantanny, która może trwać nawet kilkanaście tygodni (dlatego nie warto zabierać psa ze sobą, gdy wylatuje się na krótki okres).
  8. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w kwestii ewentualnego podania leków uspokajających i tych na chorobę lokomocyjną. Koniecznie zaznacz, że pies będzie podróżował samolotem.
  9. Bezpośrednio przed lotem przypomnij się załodze samolotu. Zwłaszcza gdy pies podróżuje w luku bagażowym, personel musi upewnić się, że panuje tam odpowiednia temperatura, a zwierzę ma dostęp do wody (np. w formie kostek lodu). Podczas lotu bardzo łatwo o odwodnienie.