Pazur w merynosie, czyli wełniana moda

Kupując ubrania dla czworonoga zwracamy uwagę na wygląd, dobre dopasowanie rozmiarowe i kwestie funkcjonalne, przede wszystkim wytrzymałość i łatwe pranie ciuszka. Ale co z dodatkowymi, szczegółowymi cechami każdego z materiałów? Coraz popularniejsze stają się ubrania z wełny, robione na drutach. Sprawdźmy, czy są one równie wskazane jak dla człowieka.

Czy wełniane ubranka nadają się dla psa? Czy wełniane ubranka nadają się dla psa? Źródło: Shutterstock

Wełna – wielkie możliwości
Główną zaletą wełny jest wielka uniwersalność. W sprawnych rękach możliwe jest wyczarowanie z włóczek prawdziwych cudeniek. Misterne wzory, przeplatane mistrzowsko włókna i fantazyjne sploty pozwalają wyczarować kroje dalece bardziej fantazyjne niż te uszyte z polaru czy przy zastosowaniu typowych materiałów.

Wysoką estetyką cieszą się także tkaniny, których podstawę stanowi wełna. Materiał utkany z wełnianych włókien pozwala na stworzenie fantastycznych przejść kolorystycznych oraz łączenia przeciwstawnych barw, co doceni każdy wymagający psi właściciel.

Dodatkowo, wełna świetnie wpisuje się w obowiązujący obecnie trend na przedmioty stylowe, nawiązujące do przeszłości czy wzorów zaczerpniętych ze świata ludzi żyjących i wyznaczających modę ulicy dekady temu.

Wełna rewelacyjnie sprawdza się w przypadku przeuroczych ubrań zimowych. Przede wszystkim, stworzyć można swetry z charakterystycznymi wzorami jodełki czy nieśmiertelnych reniferów, kojarzących się z ubraniami noszonymi na nartach w Aspen w latach 80. albo z teledyskiem Last Christmas Georga Michaela. Na drutach robione są także wszelkie czapki i szaliczki, które pełnią raczej funkcje estetyczne, zdobiąc ciałko pupila na spacerze.

Wełna to również fantastyczny materiał na dodatki. Każdy szczekacz wyglądać będzie przeuroczo we włóczkowych ozdobach. Nawet we własnym zakresie upiększyć można odzież ukochanego psiaka o dodatkowe pompony, pędzelki czy inne haftowane elementy.

Wygoda to podstawa
Pamiętajmy, że zupełną podstawę, która determinować będzie zakup, jest wygoda czworonoga. Decydując się na dane ubranie musimy sprawdzić, czy pod splotami wszyta została podszewka, oddzielająca skórę czworonoga od wełnianych włókien. Są one często niemiłe w kontakcie, także i dla człowieka, drapiąc delikatne ciało pupila.

Zwróćmy uwagę na delikatność włókien zwłaszcza w przypadku krótkowłosych psów o jedwabistym włosie, które poczują każde drażniące włókno na swej delikatnej skórce. Nie ryzykujmy nieprzyjemności w przypadku nagich piesków jak grzywacz chiński.

Podszewka pełni także dodatkową funkcję – ochronę przed wiatrem. Ubrania wykonane z włóczek wełnianych często nie są wcale tak ciepłe, jakby się wydawało. Nierównomierny splot czy duże oczka nie stanowią wystarczającej ochrony przed zimnem. Materiał ten nie chroni przed wiatrem, nie nadaje się także zupełnie na deszcz. Prócz tego, że nie broni przed opadami, to po namoknięciu wełna staje się ciężka i nieprzyjemna dla pupila. Problematyczne jest także dbanie o sam ciuszek. Wełna długo schnie, a do prania używać należy droższych środków piorących, konserwujących włókno i zapewniających ten sam kształt, kolor i wygląd ciuszka po kilku praniach.

Uwaga na pazurki
Problematyczne dla czworonoga są zwłaszcza ubrania robione na drutach. Okazuje się, że struktura pełna oczek sprzyja zaczepianiu się pazurków. Jeśli pies będzie się energicznie ruszał się lub zaczepi się w trakcie biegu – ryzykujemy dużym urazem i bólem malucha.

Jakość surowca
Jeśli pomimo wad decydujemy się na zakup wełnianego ubranka dla czworonoga musimy być pewni jakości zastosowanego surowca. Gorsza jakościowo wełna, zawierająca domieszki sztucznych składników, może być niemiła w kontakcie ze skórą, a nawet uczulać pupila. Zwłaszcza z uwagi na szkodliwe dodatki jak barwniki. Wybierać należy raczej ubrania szyte z tkanin powstałych na bazie wełny, które mają dobre właściwości izolujące, lecz nie zagrażają pazurkom pupila.