Pies w aucie

Wypadki samochodowe mogą być bardzo groźne w skutkach. Dlatego kiedy jeździmy autem lub kiedy wozimy nim nasz dzieci, staramy się zachować maksimum bezpieczeństwa. Zapinamy pasy, sadzamy dzieci w specjalnych fotelikach. Dlaczego więc mamy narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo nasze psy? Przedstawiamy przegląd klatek/transporterów samochodowych dla psów.


Pies w aucie także musi być bezpieczny,. Nie tylko, ze względu na siebie ale i na nas. Wyobraźmy sobie, że siedzący luzem na tylnym siedzeniu lub w bagażniku pies, w trakcie wypadku z bardzo gwałtownym hamowaniem przelatuje przez przód i wypada przez szybę. My jesteśmy przypięci pasami, pies umiera, ale także może uderzyć w któregoś z pasażerów!

Zapinasz pasy? Sadzasz dziecko w foteliku? Zapnij pasy swojemu psu, albo kup mu odpowiednią klatkę czy transporter. Poniżej przedstawiamy różne możliwości zapewnienia bezpieczeństwa psu w aucie. Pamiętaj! Nigdy nie woź psa luzem!

1. Szelki i transportery

Jeśli nie chcesz kupować klatki, albo masz na nią za małe auto kup psu odpowiednie szelki, które zapina się do pasów. Niestety, według testów zderzeniowych robionych pod kątem bezpieczeństwa psów w aucie, niewiele szelek zdaje egzamin. Bardzo dużo z nich po prostu rozrywa się w miejscu podpięcia do pasów. Według tego raportu 23 na 25 szelek samochodowych nie zdają egzaminu. Na rynku brak jest atestów dla różnych modeli szelek. Dla małych psów polecamy również fotel samochodowy.

Cena:60-300 zł

2. Metalowa klatka

Metalowe klatki są dość nieforemne, mają bowiem kształt prostopadłościanu, dlatego lepiej sprawdzą się w samochodach z bardzo dużym bagażnikiem lub przy małym psie, gdzie rozmiar klatki będzie mały. Niebezpieczeństwem mogą być metalowe elementy, które w trakcie wypadku po zmiażdżeniu mogą po prostu powbijać się w psa.

Cena: 50-400 zł

 

3. Plastikowe kenele samochodowe/lotnicze

Na rynku sporo jest plastikowych keneli przeznaczonych do transportu lotniczego i samochodowego psów. Możemy wybrać różne modele w zależności od wielkości psa/psów i dostosować je do bagażnika. Firma Ferplast oferuje także specjalne plastikowe kenele samochodowe dostosowane wielkością i kształtem do bagażników rożnych modeli aut. Największy rozmiar jest także dzielony przegródką, tak by można było przewozić dwa psy. Zwykłe kenele samochodowe wejdą do bagażnika wzdłuż, specjalne kenele samochodowe w poprzek.

Plastikowe kenele są dobrym rozwiązaniem do transportu psów, są bezpieczne i stabilne jednak przy większym wypadku pękają i plastikowe elementy mogą ranić psa. 

Cena: 200-600 zł

4. Klatki aluminiowe

Na rynku polskim dostępnych jest kilka firm produkujących aluminiowe klatki do samochodów, pod wymiar konkretnego bagażnika. Klatki te są na pewno mocniejsze niż plastikowe, jednak w większości przypadków jedyne źródło wentylacji to drzwiczki i brak im dziurek po bokach/z tyłu/na górze. Przy wyborze firmy należy zwrócić uwagę na wybór klatki z dobrą wentylacją! Z zagranicznych firm bardzo polecane przez psiarzy są klatki firmy 4pets. Są mocne, mają dobrą wentylację i drewniane boki. Można wybierać między modelami z serii zwykłej i bardziej "luksusowej". Niestety w tylko jeden polski sklep ma je w ofercie, ale bez problemu można dostać je nawet taniej np w niemieckich sklepach internetowych.

Cena: 800-3000 zł

5. Klatki stalowe

Najdroższe, ale najbardziej bezpieczne wydają się być klatki firmy Travall. Podobnie jak w przypadku klatek aluminiowych są bardzo mocne, jednak z tą różnicą, że posiadają strefę zgniotu, która sprawia, że klatka w przypadku mocnego uderzenia nie łamie się a składa wzdłuż kilku osi nie raniąc i nie zgniatając psa. Posiadają także tylne drzwiczki ewakuacyjne. Wykonane są z mocnej stali oraz posiadają certyfikaty ISO9001 oraz przeprowadzone testy zderzeniowe. Można także kupić same drzwiczki do zabudowy bagażnika, jednak należy pamiętać o oddzieleniu przestrzeni między bagażnikiem a siedzeniem pasażera, by pies w razie wypadku nie przeleciał na przód.

Ich mankamentem jest na pewno cena:(

Cena: 1000-3500zł