Pies uczestnikiem rodzinnych świąt

Zdecydowanie nie wolno nam zapomnieć o tym, że pies jest zwierzęciem społecznym, stadnym, podporządkowuje się autorytetowi i żyje według ustalonej hierarchii. Dzięki temu wszystko staje się proste, zadania są podzielone, kolejność przy posiłkach ustalona. Pozwala to też uniknąć wielu konfliktów. Psy komunikują się poprzez wokalizację, postawy ciała, mimikę, rytuały. Fenomenem psa jest to, że świetnie się przystosowuje.

Źródło: Shutterstock

Pies to nikt inny jak nowy członek naszej rodziny, który porozumiewa się trochę inaczej i bardzo pilnie uczy się, aby być przez nas zrozumianym. Nie wykluczajmy go ze stada w takich momentach jak święta. Włączmy go do przygotowań i uczestnictwa w uroczystości. Bardzo często sama spotykam się z niechęcią wielu ludzi, którzy nie mają  psa, do przebywania z nim w jednym pomieszczeniu, a tym bardziej kręcącego się w ich pobliżu. Przekonajmy ich, ze to fantastyczna sprawa.  Niezależnie, czy to my udajemy się z psem w gości, czy to oni odwiedzają nas, pupil musi być nauczony dobrych manier. Taka przedświąteczna socjalizacja jest bardzo przydatna. Musimy przekonać naszych współbiesiadników o tym, że nasz psiak jest członkiem naszej rodziny i zdecydowanie należy mu się uczestnictwo w świętach. Każdy przecież czułby się odtrącony i samotny, gdybyśmy zaproponowali mu spędzanie czasu za drzwiami pokoju, który jest epicentrum wydarzeń. Koniecznie należy uprzedzić gości, aby nie karmili pupila bez waszej akceptacji, musimy pamiętać  o bezpieczeństwie. Nic się nie stanie jak jego miseczka ze smakołykami znajdzie się właśnie w pomieszczeniu, w którym spędzamy świąteczny czas.

Wiadomo też, że zbyt długie siedzenie przy stole i obżarstwo nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Zamiast tak siedzieć, wybierzmy się na wspólny spacer z psem, wplećmy w to wiele pomysłów i urozmaiceń. Zabawy na śniegu, śnieżne agility, ciągnięcie sanek – biorąc pod uwagę oczywiście użytkowość rasy. Taka porcja ruchu na świeżym powietrzu przyda się każdemu. Możemy urządzić mini zawody czy kulig, a także zaprezentować naszym gościom umiejętności naszego psiaka, jakieś szczególne sztuczki. Z pewnością nie będą mieli nic przeciwko spędzaniu wspólnie czasu z waszym czworonogiem. W dodatku będą mieli okazję poznać tajniki przyjaźni z psem. Być może sami zdecydują się na takiego kompana.