Pies pomaga rannym weteranom

Czworonogi to zwierzęta obdarzone nie tylko wysoką inteligencją, ale także empatią oraz wieloma praktycznymi umiejętnościami wykorzystywanymi między innymi w dogoterapii. W Stanach Zjednoczonych psy niejednokrotnie pomagają w codziennym życiu weteranom, którzy wrócili ranni z misji wojskowych. Najlepszym przykładem jest historia żołnierza Justina Lansforda służącego na terenie Afganistanu. Jego osobistym terapeutą jest pies o imieniu Gabe.

Pies Gabe z Justinem Lansfordem Pies Gabe z Justinem Lansfordem Źródło: Ink361.com/Instagram

Na początku 2012 roku Lansford został ciężko ranny w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego we wschodniej części Afganistanu. Na skutek odniesionych obrażeń stracił nogę. Podczas rekonwalescencji w ośrodku Walter Reade National Military Medical Center w Stanach Zjednoczonych, członkowie organizacji Warrior Canine Connection przedstawili mu psa o imieniu Gabe. Czworonożny kompan szybko okazał się wspaniałym przyjacielem. Po powrocie do domu pies nadal towarzyszy Justinowi. Przynosi mu różne drobne przedmioty, otwiera drzwi, pociesza i pomaga w codziennym życiu. Gabe skończył niedawno dwa lata, tak więc jest jeszcze młodym czworonogiem i Lansford może liczyć na jego wsparcie przez wiele lat.

Justin Lansford nie jest jednak pierwszą osobą, która tak wiele zawdzięcza sympatycznemu psu. Wcześniej Gabe pomógł innemu żołnierzowi Spencerowi Milo pokonać niepokój i stres. Milo był świadkiem samobójczego ataku terrorystycznego dokonanego przez piętnastoletniego chłopca na granicy pomiędzy Afganistanem i Pakistanem. Pomimo tego, że Amerykaninowi udało się przeżyć, po powrocie do Stanów Zjednoczonych nie potrafił poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami. Miał problemy z wychodzeniem z domu, korzystaniem z metra, a nawet robieniem zakupów. Przebywając w miejscach publicznych podświadomie czuł silny lęk i niepokój. Na szczęście Gabe pomógł mu odzyskać poczucie bezpieczeństwa i odmienił jego życie.

Szczegółowe informacje na temat Warrior Canine Connection i psach pracujących dla tej organizacji można znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.warriorcanineconnection.org/.

 

Źródło: ABCNews.go.com, Instagram