Pies jak szympans

Czy psy mogą być mądrzejsze od szympansów? Niestety, w tym starciu to naczelne wygrywają. Nie znaczy to jednak, że małpy we wszystkim są lepsze od psów. Jeśli wierzyć badaniom niemieckich naukowców, to właśnie czworonogi znacznie lepiej rozumieją gestykulację człowieka.

Ile w psie z mądrości szympansa? Ile w psie z mądrości szympansa? Źródło: FORUM / Whitehotpix / Zuma Press

Wydaje się, że szympansy w intelektualnych potyczkach już w przedbiegach pokonują psy. Jest jednak coś, w czym to nasi ulubieńcy mają pierwszeństwo. O co dokładnie chodzi? Mówiąc wprost o pokazywanie palcem. Chociaż wszyscy wiedzą, że tak nie wolno robić, to ten nieładny zwyczaj stał się przedmiotem badań prowadzonych na Uniwersytecie Maxa Plancka w Niemczech.

Znajdź i przynieś

W eksperymencie przeprowadzonym w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej obserwowano 32 psy i 22 szympansy. Zadanie, które stanęło przed zwierzętami tyko pozornie było proste. Treser pokazywał pewien przedmiot, a zadaniem doświadczalnego psa lub szympansa było jego przyniesienie. Następnie podliczano, ile razy dany gatunek się pomylił. Nie były to skomplikowane równania. Jak się okazało, czworonogi miały przewagę nie tylko liczebną, ale także w ilości odniesionych sukcesów. Żaden z dwudziestu szympansów nie wywiązał się z zadania, a 9 z 32 psów wykonywało polecenie na tyle sprawnie, że naukowcy wykluczyli możliwość szczęśliwego trafu.

Małpi rozum

Dlaczego z pozoru tak bystre stworzenia jak szympansy nie poradziły sobie z zadaniem? – „Fakt, że szympansy nie zrozumiały zamiarów komunikacyjnych, sugeruje, że może to być forma porozumiewania się wyjątkowa dla ludzi. Sukces psów jednak podważa tą hipotezę. Z tego powodu musimy głębiej zbadać mechanizmy odpowiadające za rozumienie u ludzi i psów” – wyjaśniła na łamach Pubic Library of Science szefowa zespołu, doktor Katharina Kirchhofer. Innymi słowy, porażka szympansów wynika prawdopodobnie nie z powodu braków w inteligencji. Po prostu intencje człowieka wymachującego ręką w zagadkowy sposób były dla szympansów  niezrozumiałe, natomiast udomowione psy mają rozpoznawanie takich gestów we krwi. Umiejętność rozpoznawania ludzkich zamiarów, zdaniem uczonych, może wynikać z wielopokoleniowego procesu, pod czas którego gatunek był hodowany i przyuczany to radzenia sobie w takich sytuacjach. Poddane podobnemu eksperymentowi wilki nie radziły sobie już tak dobrze jak ich „cywilizowani” kuzyni. Niezależnie od tego, jakie kryją się za tym przyczyny, doświadczenie niemieckich naukowców po raz kolejny dowiodło, że żadne zwierzęta nie dogadują się z nami tak dobrze, jak psy.