Pies i sposób na nudę: zabawy w mieszkaniu

Gdy na dworze siarczysty mróz, chlapa albo smog, można utknąć z psem w domu. Nie potrzeba jednak wiele, żeby zorganizować mu super zabawę. Wystarczy skorzystać z przestrzeni wokół i przedmiotów codziennego użytku!

Źródło: Picjumbo

 Domowy tor przeszkód

Jeśli masz długi korytarz lub miejsce w pokoju, możesz zorganizować tor przeszkód, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. Jednym z nich może być niewielki taboret, na który psiak ma wskoczyć i utrzymać na nim równowagę. Jakiś lekki mebel - stolik kawowy, krzesło - nada się do przeczołgania się pod spodem. Dodatkową przeszkodę stworzysz z dwóch krzeseł i położonego na nich kija od szczotki/mopa. W większym pudełku możesz wyciąć otwory w dwóch ściankach, tworząc tunel do czołgania się. Do przeskakiwania świetnie nada się hula-hop.
Taki tor twórz "po kawałku”, po jednym elemencie, nagradzając za każdą pokonaną przeszkodę smaczkiem i głośnymi pochwałami.



Sprzątanko

Ta zabawa to połączenie przyjemnego z pożytecznym, oprócz radości czworonożnego przyjaciela - masz w domu porządek. :) Możesz bawić się zarówno przy użyciu psich zabawek, jak i… bałaganu dookoła!
Zabawki porozkładaj w różnych miejscach w domu i za przyniesienie każdej nagradzaj smaczkiem i chwal. Potem możesz utrudnić zabawę o odkładanie do pudła czy koszyka na psie zabawki. Za wykonanie komendy “odłóż na miejsce” również przygotuj przysmak jako nagrodę. W ten sam sposób możecie pozbierać z psem np. brudne ubrania rozrzucone po mieszkaniu, a potem spróbować nauczyć pupila wkładać je do pralki.



Zabawa w chowanego

To świetny sposób na spędzenie czasu z psem, do którego, oprócz was i mieszkania - nie potrzeba nic więcej! Chować możesz ulubioną psią zabawkę, tak żeby pies nie widział (np. zamykając się w pokoju), a potem zachęcić go “szukaj jeża!” i otworzyć drzwi. "Zimno-ciepło" zastąp np. "dobrze!" i "nie tu". Drugą wersją “chowanego” jest szukanie człowieka - do tego potrzebujesz asystenta. Podczas gdy ty chowasz się przed psem, asystent musi go przypilnować. Potem rzuca krótkie “szukaj!” i psiak rusza w pogoń za tobą i twoim zapachem oczywiście. Zaopatrz się w zabawkę lub smaczek, żeby nagrodzić pupila, gdy cię odnajdzie.

Plusy zabawy z psem w domu
Czy trzeba kogoś z was przekonywać o korzyściach z zabawy z psem w domu? Przypomnę tylko kilka argumentów “za”. To frajda również dla człowieka, która jeszcze mocniej zacieśnia więź emocjonalną z psem. Wbrew pokutującemu przysłowiu - można nauczyć starego psa nowych sztuczek, co więcej - psiak chętnie uczy się nowych umiejętności. Co bardzo ważne -zabawy łączą ruch z wysiłkiem umysłowym, który pochłania psią energię. Po takich łamigłówkach czworonóg wyciszy się i będzie musiał odpocząć w spokoju.