Pies doskonały? Labradoodle

Duży, piękny, towarzyski, idealny pies rodzinny, w dodatku nie powoduje alergii! Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak. Ten lubiący wodę, majestatyczny pies to Labradoodle.

Labradoodle Labradoodle Źródło: shutterstock

Labradoodle pochodzi z Australii. To pierwsza psia hybryda na świecie. Miał być psem hypoalergicznym, o charakterze labradora i inteligencji pudla. Wyhodował go emerytowany weterynarz pod koniec lat 80 tych, dla swojego znajomego – alergika. Nowa rasa stanowi skrzyżowanie mądrego i łagodnego labradora z mądrym i nieliniejącym pudlem.

Wdzięczny Labradoodle przetarł szlak innym rasowym mieszańcom i bardzo szybko zyskał sympatię oraz ogromną popularność. Właścicielką labradoodla jest aktorka Jennifer Aniston, amerykański golfista Tiger Woods oraz wiceprezydent USA, Joe Biden, który posiada aż dwa psy tej rasy. Wbrew oczekiwaniom labradoodle nie jest całkowicie hypoalergiczny, ale doskonale nadaje się dla osób uczulonych na zwierzęta. Dzieje się tak dlatego, że naskórek labradoodla o wiele mniej się łuszczy.

słodki szczeniak labradoodle. Źródło: shutterstock
Nowa rasa?

Całkiem możliwe, że ten mieszaniec zostanie uznany za nową rasę. Dlaczego? Okazało się, że labradoodle krzyżowane między sobą dają potomstwo o utrwalonych cechach.

Mieszańce pudla i labradora mają szeroką głowę i dobrze zaznaczone brwi. Umaszczenie może być dowolne, a fryzura może zaskakiwać. Mimo wszystko jednak to cały czas mieszaniec, dlatego jego wygląd może być różny. Labradoodle posiada 3 rodzaje włosa:

  • prosty włos rdzeniowy;
  • kręcony podszerstek;
  • włos wełnisty, najlepszy dla alergików.

Zalety sierści

Sierść labradoodli nadaje się nie tylko dla alergików, ale też dla osób cierpiących na astmę. Dzieje się tak dlatego, że te psy praktycznie nie linieją. To dzięki domieszkom cech pudli, które nie mają klasycznej sierści, ale podobne ludzkim włosy!

Środowisko

Labradoodle świetnie czują się w wodzie. Tak samo jak labradory i pudle uwielbiają pływać! Są wszechstronne. Mogą mieszkać zarówno w dużych domach jak i w niewielkim mieszkaniu. Trzymane w bloku wymagają więcej ruchu, gdyż muszą się wyżyć, pobiegać i poćwiczyć!

Zdrowie

Na ogół są zdrowe i żywotne. Miewają jednak wrodzone choroby, jak dysplazja stawów biodrowych czy schorzenia oczu.

Pielęgnacja

Te mieszańce praktycznie nie linieją, a ich pielęgnacja jest prosta. Wystarczy czesanie oraz od czasu do czasu kąpiel.

Szkolenie

Labradoodle są inteligentne i łatwo dają się tresować, ale szkolenie trzeba rozpocząć wcześnie. Te psy są pełne energii, którą trzeba koniecznie odpowiednio ukierunkować.

Charakter

Są to doskonałe psy rodzinne, nadają się praktycznie dla każdej rodziny. Są spokojne i towarzyskie.

Podsumowując hybrydowy pies Labradoodle może mieszkać wszędzie o ile ma dużo ruchu. Ma skłonności do dysplazji i wrodzonych chorób oczu. Jego pielęgnacja oraz tresura są łatwe. To również świetne psy rodzinne.

Nic dziwnego, że zyskały taką popularność. Są kochane, wierne i uwielbiają przebywać w towarzystwie właściciela.